Кинеска ИНВЕСТИЦИОНА ГРОЗНИЦА тресе Србију: Поред РТБ Бор, ево где још желе да улажу новац
Кина најважнији спољнотрговински партнер Србије у Азији
Готово да нема области за које кинески инвеститори нису заинтересовани да улажу новац у Србији. Интересовање су већ показали за Пољопривредни комбинат Беогад, РТБ Бор. И ту неће стати, намера им је и да граде фабрику за прераду лековитог биља, производњу гума, медицински центар...
Прочитајте и:
Економска сарадња између Србије и Кине је на узлазној путањи, а Кина је најважнији спољнотрговински партнер Србије у Азији.
- Србија је прва земља са којом је Кина направила безвизни режим и сарадња је увек напреднија за корак него са другим земљама - указао је кинески амбасадор у Србији Ли Манчанг.
Стога и не чуди интерес ове брзорастуће економије за нашу земљу.
У Министарству пољопривреде вођени су разговори са кинеским инвеститором који је показао интересовање за улагање у фабрику која би се бавила прерадом лековитог биља. Кина, би како се могло чути у Привредној комори Србије, могла да увезе милион тона лековитог биља, а што је за кинеско тржиште мало.
Позната кинеска компанија која се бави производњом гума "Линглонг", према писању светских медија, све је ближе одлуци да дође у Србију, а што би била највећа страна инвстиција у нашу индустрију. Они већ годину дана траже адресу за европски погон и све су ближе одлуци. У конкуренцији четири државе, наводе медији, највеће шансе има Србија. Реч је о инвестицији вредној 400 милиона евра.
Намера је да из нове фабрике годишње изађе десет милиона путничких гума, два милиона теретних и 10.000 гума за теренска возила. "Европски гумарски журнал", позивајући се на кинески извор, недавно је објавио да су Кинези одлучили и да је Србија дефинитивни избор. Вест је пренео и чешки привредни лист "Хосподарске новини", јер је Чешка важила за озбиљног кандидата.
Једна водећа кинеска компанија заинтересована је за ПКБ и очекује се да ће ускоро послати једну посебну стручну екипу у Београд, најавио је амбасадор Кине Ли Манчанг. Према његовим речима, они су долазили три пута, што само показује колико су чврсте намере. Кинези су се и раније помињали као интересенти, међутим ово је био први пут да се то чује и од кинеског званичника. И у ПКБ су потврдили да су прошле недеље у ПКБ долазили представници заинтересоване фирме.
До краја маја требало би да буде расписан тендер за избор стратешког партнера за Рударско топионичарски басен Бор. Интересовање је показала кинеска компанија Зијин, која је имала састанке и са председником Србије. Како су најавили уколико би победили на тендеру, намера је да обезбеде три пута већу производњу из сопствених сировина, као и да задрже свих 5.100 радника.
Приликом недавне посете Србији кинеске делегације привредника, Фазхенг група из Пекинга најавила је да је заинтересована за инвестиције у области здравства и образовања у нашој земљи. Менаџер у кинеској Фазхенг групи Чен Сјаогуанг рекао је, након бизнис форума са српским компанијама који је одржан у Привредној комори Србије, да су дошли да испитају тржиште Србије и да би можда овде могли да направе међународну школу са различитим програмима, као и медицински центар.
- Овде видимо могућност за проналазак новог тржишта, а посебно када је реч о образовању и медицинским услугама, по чему смо познати - навео је он.
Фазхенг група се бави и некретнинама, а Чен каже да немају скоро никакве информације о српском тржишту некретнина, али да су би инвестирали у изградњу објеката за здравство и образовање.
У Србији из месеца у месец расте број туриста, а статистика је избројала и да је у јануару и фебруару код нас боравило 363.310 туриста, од тога страних 159.069. Највише из Бугарске, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Хрватске, Румуније, Македоније, Грчке, Кине (укључујући и Хонг Конг), Турске и Словеније. Према подацима Министарства трговине, туризма и телекомуникација највећи пораст броја долазака је код туриста из Кине и Израела. Први пут, захваљујући директној авио линији и безвизном режиму, Кинези су се нашли на осмом месту.