ФУНТА ИСПАЛА ИЗ ТРКЕ: Кинески јуан постаје трећа резервна валута
Глобалне централне банке мораће да држе више РМБ-а као део својих резерви
Како Пекинг форсира већу употребу јуана на међународном нивоу кинеска валута би могла да порасте до статуса треће највеће светске резервне валуте у последњих 10 година.
ЗБОГ ПОЛИТИКЕ ГРАНИЦЕ ОСТАЈУ ЗАТВОРЕНЕ? Више од 100 милиона евра наших грађана заробљено у Грчкој
ХРВАТСКИ ТУРИЗАМ НА ТЕШКИМ МУКАМА: Агенције досад изгубиле више од 150 милиона евра
ТРИ ДАНА ДО ПУТА БЕЗ ПОВРАТКА: Популарна апликација ТикТок разапета између ДВЕ ВАТРЕ
- Удео јуана у глобалној девизној резервној активи могао би се више него удвостручити са тренутног нивоа од два одсто и премашити удео јапанског јена и британске фунте рекли су аналитичари банке "Морган Стенли" у извештају објављеном у петак.
Према њиховим проценама, кинеска валута, званично позната као рен-мин-би или РМБ, могла би да достигне пет до 10 процената резервне имовине до 2030. године.
- Овај циљ није нереалан у светлу отварања финансијског тржишта у Кини, растуће прекограничне интеграције тржишта капитала које видимо код акција и фиксног дохотка и све већег удела кинеских прекограничних трансакција деноминованих у РМБ - рекао је међународни стратег банке Џејмс Лорд.
Све ово наговештава да ће глобалне централне банке морати да држе више РМБ као део својих резерви.
Банка није променила позитивне погледе на јуан упркос утицају пандемије вируса корона на кинеску економију и остатак света. Последња прогноза потврђује ранију прогнозу коју је банка дала почетком прошле године. Све више и више централних банака широм света постепено гомила јуан у својој каси. Према наводима из "Моргана" најмање 10 регулатора додало је валуту у своје девизне резерве прошле године, а укупан број власника достигао је 70.
Подаци Међународног монетарног фонда показују да се удео јуана у глобалним резервама удвостручио откад је уврштен у ММФ корпу главних резервних валута у октобру 2016. Тада је удео јуана износио један одсто, а сада износи 2,02 одсто.
Његови главни ривали - јен и британска фунта - имају удео од 5,7 одсто, односно 4,43 процента. Амерички долар чини скоро 62 процента глобалног девизног фонда, а евро преко 20 процената.
Иако су неки аналитичари приметили да јуан неће ускоро скинути долар са водеће позиције, друге прогнозе наговештавају да је долар изгубио на светским тржиштима. Раније ове године стратези "Голдман Сакса" упозорили су да постоје "стварне забринутости око дуготрајности америчког долара као резервне валуте".
ЕВРОПСКИ ГИГАНТ ИСПРЕД ТЕСЛЕ: Продаја ЕЛЕКТРИЧНИХ АУТОМОБИЛА скоро удвостручена
СТИЖУ ДОЛАРИ: Будућа председница САД доноси у Србију велики економски пакет, посебно ће обрадовати жене
У АВГУСТУ ПАЛЕ ПОТРОШАЧКЕ ЦЕНЕ: Ево шта је у Србији поскупело, а шта у односу на јул појефтинило!
Лоше време утицало на јабуке и грожђе, а корона на винаре! ЛОША ГОДИНА ЗА ВОЋАРЕ
ИСТОРИЈСКИ СПОРАЗУМ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ И ЈАПАНА: Први после Брегзита