Компанија "Дунав осигурање" организовала радионицу "Жене у агробизнису" код Врања (ФОТО)
Ко не осигура производњу, ризикује да остане без ичега
Компанија "Дунав осигурање" организовала је у селу Горњи Вртогош, надомак Врања, едукативну радионицу "Жене у агробизнису", на којој су пољопривредници упознати са значајем осигурања пољопривредне производње и осигурањем имовине газдинства.
Директор Главне филијале "Дунав осигурања Врање", Бобан Костић, каже да та филијала покрива подручје Пчињског округа – општине Врање, Владичин Хан, Сурдулицу, Босилеград, Трговиште, Бујановац и Прешево, у којима је пољопривреда једна од стратешких грана и од великог значаја како са становништа економског развоја тог подручја, тако и са становишта подизања животног стандарда становништва које овде живи.
- Пољопривреда је врло битна јер се већи број становника бави пољопривредном производњом, а последњих година их је све више и више из разлога што великих система више нема, због чега су људи окренути бављењу малом пољопривредном производњом у циљу стварања дугорочног развоја својих домаћинстава - навео је Костић.
Он је позвао пољопривредне произвођаче да осигурају своју производњу, јер је ово подручје, што је показала ова и претходна година, подложно одређеним природним ризицима, пре свега граду, олујама, пожарима и раном мразу, због чега је врањска филијала "Дунав осигурања" забележила тренд повећања износа ликвидираних штета.
- У току 2017. године је било преко 55 одштетних захтева, а износ ликвидираних штета премашио је седам милиона динара, док је у исто време фактурисана премија била око 3,5 милиона динара - изјавио је Костић.
Ове године се, навео је, тај тренд наставља “тако да смо имали око 126 захтева за надокнаду штете, што укупно чини износ од преко седам милиона динара исплаћених штета, док је премија осигурања била око 5,5 милиона”.
- Све то говори да је ова врста осигурања тренутно непрофитабилна за компанију и за саму филијалу Врање, али ми и даље настављамо да радимо на овој врсти осигурања, јер сматрамо пољопривреду једном од стратешких грана за ово подручје, а и уопште за читаву државу - поручио је Костић, још једном позивајући пољопривреднике да осигурају своју производњу и имовину код "Дунава" ради сигурности и свеопштег дугорочног развоја домаћинства.
- Сви пољопривредни произвођачи треба да знају да је осигурање инвестиција, а не неки додатни намет или трошак - рекао је Костић.
Као пример је навео да, ако једна врста осигурања кошта 10.000 динара, пољопривредници треба да знају да Министарство пољопривреде дотира 40 посто, односно 4.000 динара, што је, како је закључио, повољно.
Горан Ђаковић, директор Удружења новинара који се баве пољопривредом и уредник Агропреса, рекао је да се пројекат “Жене у агробизнису”, уз подршку "Дунав осигурања", већ осам година заредом реализује с циљем сеоског и развоја пољопривреде Србије.
- Сматрамо да држава са својим подстицајима и компанија ''Дунав осигурање'' могу тренутно да заштите пољопривредне произвођаче од непогода које их могу задесити током производње - рекао је Ђаковић.
Додаје да је и сам пољопривредни произвођач и да на сопственом примеру може објаснити колико је важно осигурати производњу, јер, како каже, "ваш комплетан годишњи и вишегодишњи труд, када се говори о воћарској производњи, може за један дан да нестане, као што је ове године био случај у многим крајевима Србије".
Небојша Младеновић, градски већник за пољопривреду, каже да се оваквим радионицама жене, као стуб домаћинстава и пољопривредних газдинстава у руралним подручјима, стављају на више место у одлучивању и креирању политике домаћинства.
Осигурање је, према његовим речима, значајан сегмент посебно у пољопривреди која се стално развија и начин да се пољопривреда заштити, да имамо сигурније приносе, летину.
- На тај начин, и уз коришћење субвенција које даје Република, а то је 40 посто на премију осигурања, а у перспективи у наредним годинама и локална самоуправа, пољопривредници ће добити могућност да буду што сигурнији у бављењу пољопривредном производњом и у добијању производа које ће касније да пласирају и прераде, и да кроз то добију додату вредност и веће приходе за домаћинство - рекао је Младеновић.
Пољопривредница Данијела Петровић, која са својом породицом обрађује четири хектара земље, од чега на два хектара узгаја шљиву.
Данијела истиче да већ 15 година осигурава целокупну пољопривредну производњу код "Дунав осигурања".
- Производња треба да се осигура највише због временских неприлика. Ко не осигурава ризикује да остане без ичега, а ко осигура своју производњу може да се нада надокнади штете - закључила је она.