Од данас нови правилник о означавању хране
Све ће морати да пише на декларацији
Да ли је месо пуно протеина или је у њега додавана вода, више неће моћи да се сакрије.
Прочитајте и:
То предвиђа нови правилник о декларисању хране, који од данас почиње да важи. Новим декларацијама биће означени сви производи који су произведени од 15. јуна, одк ће се онима који су већ у продаји толерисати до 31. децембра, наводе у Министарству пољопривреде, а пише Српски телеграф.
Тако би убудуће тачно требало да знамо шта једемо и пијемо јер ће сви састојци морати да буду наведени.
Субјекти у пословању храном су од данас, између осталог, у обавези да на декларацији производа наведу енергетску вредност, као и количину масти, засићених масних киселина, угљених хидрата, шећера, протеина и соли.
На декларацијама меса од сада ће обавезно морати да стоји порекло састојака ако су из Србије. Обавезно ће морати да буде наведено ако се у месном производу налази вода или протеини који потичу од неке друге животиње и у којој количини. Код воћа и поврћа порекло ће морати да се знају сваком случају.
Присуство алергена у намирницама мораће да буде назначено бојом, стилом или врстом слова. То се односи на производе који садрже млеко, житарице, језграсто воће, јаја или друге алергене са дефинисане листе.
Ако производ има мање од 20 милиграма глутена по килограму, онда може да носи ознаку да је "без глутена".
Код сухомеснатих прерађевина, уз назив, произвођач ће морати да наведе и податак о додатој води. Уколико воде има више од пет одсто тежине готовог производа, то ће морати да буде назначено.
Нутритивне декларације морају да садрже тачне количине хранљицих састојака – масти, угљених хидрата, шећера, протеина и соли на 100 грама или 100 милилитара. Тако ће потрошачи тачно знати колико јагода има у јогурту са јагодом, рибе у рибљим штапићима, али и колико има малине у соку који на амбалажи има слику тог воћа. Такође, више није могуће наводити натријум, већ ће се уместо тога наводити со.
Произвођач ће морати и да наведе ако замени неки састојак, који потрошач очекује да се уобичајено користи у том производу или је природно присутан. Назив другог састојка мораће да пише близу имена, словима чија је висина најмање 75 одсто висине слова назива производа.