ПЦР ТЕСТ НЕОПХОДАН И ПОРЕД ПОТВРДЕ О ВАКЦИНИ? Да ли ће Срби моћи да уштеде 9.000 динара након друге дозе цепива
Какве су бенефиције вакцинације? Шта се дешава после примљене друге дозе?
Питање које ових дана мучи грађане Србије јесте, шта после примљене друге дозе вакцине против корона вируса? Шта се дешава са преласком преко границе, где се сме, где се не сме, треба ли нам ПЦР тест и до када нам потврда о имунизацији важи?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/24/novac.jpg?itok=mLgkc25Y)
АКО ОВУ ОБАВЕЗУ НЕ ИЗМИРИТЕ НА ВРЕМЕ СЛЕДЕ ПЕНАЛИ: Казне за кашњење могу бити ПАПРЕНЕ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/392034/untitled_93.jpg?itok=4bIVT_c4)
ШТА ЋЕ БИТИ СА МАЛИНАМА ИЗ ТОПОЛЕ? Воћари забринути, јак мраз коси усеве - штета може бити огромна
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/20/rakija.jpg?itok=wfoFh7hR)
ОСЕТИО ХЛАДАН ТУШ НА СОПСТВЕНОЈ КОЖИ! Дошао му човек на врата и тражио да купи ракију: "Одмах сам уочио да нешто није у реду"
Срећом, на самом почетку можемо се похвалити чињеницом да ова питања муче скоро милион становника наше мале, али ипак, по вакцинама велике Србије. За разлику од оног на шта смо углавном навикли у деценијама које су иза нас, овог пута је Србија дошла у фокус светске јавности због брзине и организованости које су обележиле процес масовне вакцинације код нас.
Према последњим информацијама, до сада је у Србији 946.000 људи у процесу имунизације, а да је ревакцинисано 306.332.
Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек рекао је раније данас да је планирано да прву дозу вакцине данас прими још 19.132, а да ревакцинисано буде 50.252, што значи да ћемо данас имати више од 70.000 доза вакцине на нивоу целе земље.
Међутим, питање је, какве бенефиције има скоро милион наших грађана са потврдом о вакцинацији.
Како су раније објашњавали премијерка Србије и директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михајло Јовановић, свако ко се пријавио преко еУправе, заведен је и евидентиран у систему као особа која је у процесу имунизације или је завршила процес, и на тај начин је свака особа у Србији која је примила обе дозе вакцине по свом избору евидентирана и рангирана у систему еУправе са осталима који су примили вакцину.
- Папир који је потврда о вакцини добија се након примљене прве дозе, и на крају примљене друге дозе вакцине, али се добија и путем имејла, а уколико неко изгуби потврду о вакцинацији могуће је да је тражи поново од еУуправе - навео је Михаило Јовановић и додао да та потврда садржи QR код како би се спречила било каква злоупотреба издавања "лажних потврда" вакцинисаних, што се дешавало у иностранству.
- Код нас се то неће догађати - рекао је одлучно Јовановић.
Како изгледа и где се налази QR код можете видети на приказаној фотографији.
Хоће ли стварно бити "ковид пасоша"?
Када се говорило о могућности увођења "ковид пасоша", премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је раније да је Србија спремна за случај да се уведу "ковид пасоши" захваљујући свом, како је рекла, информационом систему. Она је, међутим, додала да сматра како њихово увођење није могуће јер би водило дискриминацији и јер то не подржавају Немачка и Француска, две кључне државе ЕУ.
Дискриминација је управо главни аргумент оних који критикују увођење "ковид пасоша"
Наиме, поједине групе за људска права страхују да би такви пасоши могли да дискриминишу оне који чекају вакцину, не могу да је добију или једноставно не желе да је приме.
С друге стране, заговорници овакве путне исправе сматрају да није етично да се људи који немају или имају мали ризик од ширења вируса, држе у изолацији приликом уласка у другу државу.
Друга недоумица када је реч о Србији јесу и спекулације да и они који су вакцинисани неће моћи да путују у европске земље или САД уколико су примили руску или кинеску вакцину, будући да оне нису одобрене у тим земљама. Такве тврдње, међутим, недавно је самоуверено одбацио председник Александар Вучић, упитавши да ли то значи да пола света неће моћи нигде да путује зато што су узели руску вакцину.
Поставља се питање да ли ће нам ПЦР тест бити неопходан и уз потврду или ћемо за прелазак границе уштедети и до 9.000 динара с обзиром да је у Србији од 1. јануара 2021. године ПЦР тестирање на лични захтев за држављане Србије поскупео са 6.000 на 9.000 динара, док су у другим земљама региона и света - цене различите.
У Грчку се може
Оно што се за сада зна, и што је најављено из министарства туризма јесте да ће заједнички Меморандум о разумевању у области туризма у условима пандемије ковид - 19 дефинисати услове уласка путника из Србије у Грчку, односно из Грчке у Србију, у периоду од 1. маја до 1. октобра 2021. године, сагласили су се министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић и министар Републике Грчке за туризам, Харис Теокарис.
Меморандум ће предвидети међусобно признавање електронских сертификата о вакцинацији, наведено је у саопштењу Министарстсва.
- На тај начин биће омогућен улазак грађанима обе земље који су вакцинисани, док ће за грађане који нису вакцинисани бити обавезан ПЦР или антигенски тест. Такође, на граници ће се радити насумични брзи тестови - објаснила је министарка Матић.
Она је напоменула и да ће грађани који до сада нису могли да остваре заменска путовања за Грчку, а склопили су уговоре са туристичким агенцијама, моћи то да ураде до 31. децембра 2021. године.
- Отварање грчке границе за наше грађане током летње сезоне биће симболична слика потпуне нормализације наших живота, али и још једна потврда о дубоком и истинском пријатељству и изванредним билатералним односима између Србије и Грчке - поручила је Матић.
Грађани Србије могу да путују без ПЦР теста и карантина у 16 земаља, међу којима је Црна Гора, осим у Црну Гору, држављани Србије без ограничења могу да уђу у Албанију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Јамајку, Колумбију, Костарику, Мексико, Султанат Оман, Палау, Пакистан, Сан Марино, Северну Македонију, Судан, Танзанија, Централноафричку Републику.