ОВИ КУЋНИ УРЕЂАЈИ "ЈЕДУ СТРУЈУ" ЧАК И КАДА НЕ РАДЕ! Рачун ће вам бити мањи ако их извучете из штекера!
Често мислимо погрешно да смо гашењем одређеног уређаја зауставили потрошњу енергије, али то није тачно, јер доста уређаја троши струју чак и када не раде.
Јесте ли знали да постоје кућни уређаји који троше струју чак и када не раде?
ВЕЛИКА ШАНСА ЗА ЖЕНЕ И МЛАДЕ: ЕУ додељује и до 10.000 евра - ово су услови конкурса
НЕОБИЧАН ОГЛАС ПРИВУКАО ПАЖЊУ: Београђанин издаје стан, месечна кирија само 50 еура али ПОСТОЈИ ЈЕДАН УСЛОВ (ФОТО)
(АНКЕТА) БЕОГРАЂАНИ ОГОРЧЕНИ ЗБОГ ПАПРЕНИХ ЦЕНА ФЛАШИРАНЕ ВОДЕ! Министарство "не види потребу да реагује" а ЦЕНЕ диктирају само Роса и Aqua Вива?
Често мислимо погрешно да смо гашењем одређеног уређаја зауставили потрошњу енергије.
Нажалост, није увек тако, јер, неки уређаји се понашају другачије.
Готово сви ми гасимо ТВ притиском на црвено дугме, али то га не гаси, само уређај ставља у стање мировања.
То значи да струја и даље тече кроз њега и да је он и даље троши, што се можда не види толико на месечном нивоу, али на годишњем је видљиво и није занемариво.
Погледајте енергетску ознаку свог телевизора и ако је нижа од А, савет стручњака је да искључите уређај из струје кад год можете.
Пуњачи
Пуњачи за телефоне и друге уређаје не морају бити стално прикључени на струју, јер вас то кошта не само потрошене струје, већ и новца.
Сви остављамо пуњаче, неколико њих по кући стално спојене на извор струје, али кад бисмо наизменично искључили све пуњаче за телефоне, таблете и друге уређаје, сигурно бисмо након неког времена видели разлику у штедњи струје.
Замрзивач
Замрзивач је стално укључени из очигледних разлога, па не чуди што је око 12 одсто потрошње електричне енергије у домовима резервисано за њих.
Иако их не можемо тачно искључити када изађемо из куће, можемо предузети једноставне кораке како бисмо учинили да троше мање електричне енергије.
Редовним чишћењем замрзивача, споља и изнутра, осигуравате да не троши више енергије него што је потребно, а исто важи и за повремено загревање како се не би накупљале залихе леда.
Држање врата замрзивача отворенима кратко време такође помаже.
Када напуштате кућу или дом на неколико дана и нећете користити ове уређаје, активирајте њихов ЕЦО начин рада и штедите струју док се не вратите.
ЕЦО начин рада такође је добар избор за свакодневну употребу, али морате се информисати о томе шта ваш уређај може, а шта не.
Конзоле
Конзоле за видео игре често се не искључе у потпуности како би се касније укључиле и брже покретале игрице, а не троше уопште много електричне енергије, а штедња струје се види чак и на дневној бази.
Одавно је познато да конзоле "једу" велике количине струје када су у максималном погону, тј. када сте усред игре.
Зато, када их не користите - искључите их.