Лидери централне Европе окрећу леђа Вашингтону? Споразуми са Кином од КЉУЧНОГ ЗНАЧАЈА
Реаговања на глобални трговински рат
Премијери Словеније, Македоније, Бугарске и Словачке и министар спољних послова Мађарске изразили су данас оптимизам по завршетку самита Кине и земаља Централне и Источне Европе у Софији, рекавши да би сарадњу са Кином требало појачати, као и да постоје нове прилике за инвестиције.
Прочитајте и:
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто рекао је да је глобални трговински рат "посебно лоша вест" за Европску унију, те да би због тога требало радити на изградњи отворене и слободне сарадње са Кином.
Сијарто је истакао да је вредност мађарских извоза у Кину највиша у централној Европи, као и да Кина највише инвестира у Мађарску од свих земаља региона, преноси МТИ.
Он је нагласио да Мађарска жели да појача финансијску сарадњу са Кином.
Пројекат пруге Београд - Будимпешта назвао је "водећим" пројектом на пољу развоја инфраструктуре.
Одлазећи словеначки премијер Миро Церар рекао је да ће Словенија наставити да тежи ка блиској сарадњи са свим припадницима иницијативе "16 1", преноси СТА.
На маргинама самита, Церар се састао са кинеским премијером Ли Кећијангом, након чега је на Твитеру објавио да су заједно дошли до закључка да Кина и Словенија имају јако добре односе.
Премијер Македоније Зоран Заев рекао је да ће земље Источне и Централне Европе здруженим снагама појачати сарадњу са Кином, а коришћењем кинеског знања учинити регион атрактивним за кинеске компаније и туристе.
Цитирајући кинеску пословицу да "пут од хиљаду миља почиње једним кораком", Заев је рекао да ће иницијатива "16 1" дозволити Македонији да продуби своје односе са другим државама и напредује на пољима енергије и инфраструктуре.
- Година 2018. је посебно значајна за евроатланске интеграције моје земље. Прошле године смо потписали Пријатељски споразум са Бугарском, а прошлог месеца смо потписали споразум који је окончао спор о имену (Македоније) и који промовише стратешко партнерство са Грчком, чиме је обезбеђена будућност за остваривање наших стратешких циљева, као и напредак билатералних односа за земљама региона - рекао је Заев, преноси МИА.
Бугарски премијер Бојко Борисов рекао је да овај самит има за циљ да ојача Европу и дозволи мање развијеним чланицама Европске уније да сустигну развијеније државе.
- Са додатним новцем од Кине можемо да завршимо пројекте о повезаности који тренуно нису на дневном реду ЕУ - рекао је Борисов, додајући да западни Балкан има велики потенцијал за развој, преноси МИА.
Петер Пелегрини, премијер Словачке рекао је да самит са Кином није "смишљен" да омета јединство ЕУ, већ га треба гледати као помоћ државама у развоју.
Он је рекао да је захвалан на томе што Кина жели да отвори своје тржиште за 16 земаља самита, преноси ТАСР.