Мали о платама и пензијама: Повећање неће угрозити буџет
Мали је најавио и да ће забрана запошљавања у јавном сектору бити једна од тема у разговорима са ММФ-ом
Министар финансија Синиша Мали истакао је да је Србија на добром путу опоравка и раста привреде и да ће ускоро бити направљена тачна рачуница око повећања пензија и плата у јавном сектору.
- Укинућемо Закон о привременом умањењу пензија, што значи да ће пре краја године, највероватније у новембру, бити повећања пензија. Делегација ММФ долази у другој половини септембра, а након разговора са њима, који неће бити лаки, изнећемо конкретне податке - рекао је Мали у интервјуу за "Новости".
Прочитајте и:
Он је истакао да је само у првих шест месеци ове године остварен раст БДП од 4,5 одсто, што је највиша стопа раста за првих шест месеци у последњој деценији. Суфицит у буџету на крају јула износио је 49,1 милијарду динара, односно око 410 милиона евра, а био је планиран дефицит од 16,7 милијарди динара.
Упитан да ли постоји опасност по фискалну стабилност уколико се истовемено укине Закон о смањењу пензија, повећају пензије онима с најнижим примањима и смање намети на рад, Мали је рекао да "сви радимо тако да не угрозимо финансијску стабилност".
- Ту стабилност смо годинама градили и било би неодговорно да је на било који начин угрозимо. Захваљујући резултатима, имамо простора у буџету и за укидање Закона о привременом умањењу пензија, и за повећање најнижих пензија - рекао је министар.
Мали је најавио и да ће забрана запошљавања у јавном сектору бити једна од тема у разговорима са ММФ-ом.
- Међутим, иако траје забана запошљавања, владина Комисија за давање сагласности води рачуна о приоритетима. Људи се запошљавају тамо где је дошло до природне селекције, односно одлазака у пензију, а где су неопходни новозапослени кадрови, попут васпитачица и медицинских радника. Стимулативне мере које примењујемо везане су и за то да приватни сектор, који теба да буде носилац раста и развоја економије, додатно ојача, чиме се отварају нове мере - рекао је Мали.
Поводом најављене реформе Пореске управе, Мали је рекао да ће се лично бавити свим аспкетима те трансформације и истакао да је формирана радна група, која се састаје једном недељно.
На питање како да сектор средњих предузећа опстане и јача, Мали каже да подаци Агенције за привредне регистре показују да расте број регистрованих предузећа, што говори да смо на правом путу.
- У Регисту привредних субјеката на почетку јула било их је уписано 381.718. Укупан број приведних субјеката је за протеклих пола године порастао за 2,66 одсто, а за годину је повећан за 4,79 одсто - рекао је Мали.
Говорећи о осталим конкретним мерама, Мали је рекао да настоје да олакшају пословање свим привредним субјектима.
- Планирамо смањење рока за повраћај ПДВ, чиме ће се унапредити ликвидност привреде. Планирамо и умањење фискалног оптерећења зарада, као и доношење посебног пакета пореских подстицаја за иновативне активности. Уз то, систем Е-управе омогућава приведницима да не иду од шалтера до шалтера, чиме им штедимо време - рекао је Мали.
На питање хоће ли због планираних повишица бити ребалнса буџета министар је рекао да се у овом тренутку о томе не размишља, с обзиром на то да повећање плата и пензија може да се реализује из постојећег буџета.