ЕВРОПА ЖУДИ ЗА ОРГАНСКИМ МАЛИНАМА ИЗ СРБИЈЕ: Произвођачи у планинским селима напокон задовољни откупном ценом
Додатних 75 динара следује онима који је узгајају на органски начин, а таквих је у општини Пријепоље све више.
У планинским селима пријепољске општине приводи се крају берба малина. За разлику од последњих неколико година, произвођачи су задовољни откупном ценом, која износи рекордних 425 динара за један килограм.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/04/profimedia-0284114208.jpg?itok=LUOEljyH)
Привредна комора Србије позива компаније да се укључе у нови циклус Програма "Моја прва плата"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/12/nemacka.jpg?itok=PGC-w9GS)
ЖЕЛИТЕ ДА РАДИТЕ У НЕМАЧКОЈ, ЛЕГАЛНО И ДА ЛЕПО "ЛЕГНЕ" КЕШ: Детаљан списак како се снаћи иако нисте грађанин ЕУ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/20/profimedia-0331241912.jpg?itok=QyMM1x_K)
ПАРИЦЕ КУЦАЈУ НА ВРАТА, ПИТАЊЕ ЈЕ ХОЋЕТЕ ЛИ ИХ САДА: Ако нисте продали своје акције, данас можете, ево и како
Додатних 75 динара следује онима који је узгајају на органски начин, а таквих је у општини Пријепоље све више.
Један од зачетника органске производње малине у Пријепољу је Мирсад Обућина, који са својом породицом обрађује малињак у селу Осоје. Труда и рада има много али се и исплати јер је цена рода ове малине много већа од конвенционалне.
- Малинарством се бавим дуже од три деценије. Када сам почињао, у Пријепољу, а и околним градовима није постојала ниједна хладњача за откуп, већ смо род продавали у Пљевљима на пијаци у сировом стању. Сада су се времена променила - каже Обућина.
Производња органске малине захтева доста више рада, него у случају конвенционалне. Мирсад је током минуле три године прошао пут преласка са конвенционалне производње малине на органску. Првенствено због погодне климе за њено узгајање и боље зараде.
- Основна правила органске производње малина су стајско ђубрење малињака и ручно окопавање. Осим стајњака, за бољи принос користи се и палетирано кокошје ђубриво које је дозвољено у органској производњи. Минимум два пута окопавамо малињак и уклањамо траву без употребе хербицида и прскања против корова. Заштита малине врши се на биљној бази, где немамо проблема са пчеларима и можемо да прскамо током дана јер препарати нису отровни - наводи Обућина.
Захваљујући повољним климатским условима, у готово нетакнутој природи у селу Осоје, већ неколико година узгаја се малина без употребе пестицида. Од 70 тона, колико се према проценама стручњака у пријепољском крају произведе органске малине, готово једна трећина потиче из малињака који се налазе у овом селу.
- За органску малину имамо сигуран пласман, а самим тим и већу цену. Прошле године за килограм ове малине хладњачари су плаћали 270 динара. Ове године цена је 500 динара, а има наговештаја да буде и већа - додаје Мирсад.
У претежно планинским селима Пријепоља узгаја се малина на органски начин, чији је пласман, захваљујући уговорима са инопартнерима унапред обезбеђен. Малина из овог краја освојиће инострано тржиште. Њеном ценом задовољни су и произвођачи и извозници. За килограм органске малине откупљивачи плаћају 500 динара, а комплетан овогодишњи род извозе. Откуп је био загарантован, популарно "црвено злато" откупљивано је на парцелама.
БЕРАЧИ
Ове године, малинари нису имали проблема ни са берачима. Било их је довољно и могли су добро да зараде.
- Све зависи ко како бере, три и по до четири хиљаде су берачи дневно могли да зараде, што је једна добра директорска плата - истиче Обућина.