КРАЈ ГЛОБАЛНОГ ФИНАНСИЈСКОГ СИСТЕМА! Стручњак упозорава да ће ово изазвати КРАХ ДОЛАРА И ЕВРА!
Аналитичар за међународне односе и безбедност Марк Слебода разговарао је о контроверзном плану Запада да искористи камату на замрзнуту руску имовину за финансирање Украјине.
Слебода је објаснио да су западне владе, суочене са правним изазовима у потпуној заплени руске имовине, одлучиле да искористе камату остварену од ове имовине. Ова стратегија их, сматрају, излаже мањој правној одговорности.
- Права разлика је у томе колико они верују да ће бити правно одговорни пред страним судовима за крађу тога - рекао је Слебода за Спутњик.
Примарно су забринути због своје рањивости на судовима ван Европе, као на пример у југоисточној Азији, где би Русија могла да поднесе тужбе за поврат своје имовине.
Упркос томе, Русија тражи правне путеве да поврати своју замрзнуту имовину. Међутим, Слебода је приметио да преседани направљени прошлим поступцима Запада, као што је замрзавање иранске имовине, чине ову битку изазовном.
- Дошли смо до нивоа некажњивости где је опште прихваћено кроз преседан да Запад има законско право да замрзне имовину јер то није заплена - рекао је он.
Зашто се избегава заплена?
Шире импликације ове политике су значајне. Слебода је нагласио да је Русија донекле економски изолована због ограничене изложености САД и значајне трговине робом са Европом.
Међутим, заплена камате и потенцијална директна крађа имовине могли би да појачају економске тензије.
- Ако Запад потпуно украде сву њихову имовину, онда је она скоро у еквиваленту - 200, 250 милијарди долара вредне западне имовине у Русији која ће бити заплењена - упозорио је он.
Овакво би могло озбиљно да поремети глобалне економске односе, посебно пошто земље попут Кине и Саудијске Арабије посматрају ове акције и преиспитују своје ослањање на западне финансијске системе.
- Реакција САД, са егзистенцијалним економским ратом заплене имовине и санкција, један је од главних фактора због ког су Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати направили корак уназад - приметио је Слебода.
Одражавање на бојно поље и подршка Запада
На терену у Украјини ситуација је и даље тешка.
Слебода је истакао да се украјинска одбрамбена инфраструктура суочила са значајним застојима, делом због корупције и неефикасне примене утврђења.
- Велики део овог новца је једноставно дат за изградњу утврђења компанијама које заправо и не постоје - рекао је он.
Поред тога, западна стратегија војне подршке суочава се са логистичким и производним изазовима. САД и њихови савезници боре се да испуне потражњу за ракетама пресретачима за противваздушну одбрану, које су кључне у одбрани од руских ракетних удара.
Слебода је навео да САД произведу само 550 ових пројектила годишње, што је недовољно да подржи Украјину и сопствене потребе одбране.