"МЕСО НИЈЕ У РАДЊАМА, ВЕЋ ЈЕ УНИШТЕНО" Огласили се надлежни органи поводом нових случајева АФРИЧКЕ КУГЕ
: Животиње заражене афричком кугом са фарме су еутаназиране, саопштено је из Управе за ветерину Министарства пољопривреде.
Мањи део је одвезен у кафилерију у Ћуприји, али с обзиром на то да је претила опасност од ширења заразе током транспорта, оне су, по свим епидемилошким мерама и дозволама закопане у специјалне јаме.
ХОРОР СЦЕНЕ У НЕМАЧКОЈ! Пожар на фарми свиња - изгорело више од 55.000 животиња
ДА ЛИ ТРЕБА ИЋИ НА КОНТРОЛУ ПРЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ? Др Илинчић открива на који начин корона вирус утиче на штитну жлезду
ЈОШ ВАКЦИНА ЗА СРБИЈУ! Управо стигло 104.130 доза "Фајзера" против корона вируса
Иако је овај случај био пре готово месец дана, недавно се у јавности појавило упозорење, да се месо заражених свиња могло наћи у појединим трговачким ланцима. Ипак, надлежни у Управи за ветерину категорички тврде да су то злонамерне приче, које никоме не служе, већ дижу само панику.
- Не постоји могућност да је такво месо завршило на полицама и у трговинским ланцима - казала нам је Емина Милакара, начелник Управе за ветерину Министарства Србије. - Наша инспекција је била присутна сваки дан, водила евиденцију о тачном броју еутаназираних животиња. Свакако, увек апелујемо на грађане да месо и месне производе искључиво купују у регистрованим радњама, јер је то контролисано.
У току је истрага како је ова заразна болест ушла у фарму. Близу је граница са Бугарском и Румунијом, земљама у којима афричка куга свиња "гори". Вирус циркулише, а око Србије су велика жаришта. Како незванично сазнајемо, на фарми је било око 15.000 животиња, од тога неких 800 крмача, а остало су били прасићи. Све животиње су еутаназиране.
- Еутаназиране животиње су прво вожене у кафилерију у Ћуприји, али због могућег ризика од ширења заразе, оне су закопане, у складу са свим правилницима и на месту које је одредила локална самопурава - рекла је Милакара. - Реч је о дубоким јамама, које имају тампон зону и не постоји шанса да то неке дивље животиње раскопају и да се болест шири. Постоји и дозвола Министарства животе средине. Србија засада одолева афричкој куги свиња, за разлику од много развијенијих земаља.
ВЕЛИКА ЕКОНОМСКА ШТЕТА
Управа за ветерину апелује на све власнике свиња, укључујући и велике фарме, да са највећом могућом одговорношћу спроводе све мере заштите и превенције у циљу даљег спречавања ширења афричке куге свиња чије економске последице могу бити несагледиве. Ово је веома заразна болест, која погађа дивље и домаће свиње. Вирус је безопасан за људе, али изазива велике економске проблеме. Не постоји вакцина за ову болест и једини "лек" је еутаназија.