"МЕСО НИЈЕ У РАДЊАМА, ВЕЋ ЈЕ УНИШТЕНО" Огласили се надлежни органи поводом нових случајева АФРИЧКЕ КУГЕ
: Животиње заражене афричком кугом са фарме су еутаназиране, саопштено је из Управе за ветерину Министарства пољопривреде.
Мањи део је одвезен у кафилерију у Ћуприји, али с обзиром на то да је претила опасност од ширења заразе током транспорта, оне су, по свим епидемилошким мерама и дозволама закопане у специјалне јаме.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/15/profimedia-0552415438_1.jpg?itok=uxWrR9wu)
ХОРОР СЦЕНЕ У НЕМАЧКОЈ! Пожар на фарми свиња - изгорело више од 55.000 животиња
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/10/dr_dejan_ilincic.jpg?itok=BvlUGX1p)
ДА ЛИ ТРЕБА ИЋИ НА КОНТРОЛУ ПРЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ? Др Илинчић открива на који начин корона вирус утиче на штитну жлезду
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/19/profimedia-0584576711.jpg?itok=FaY0tan6)
ЈОШ ВАКЦИНА ЗА СРБИЈУ! Управо стигло 104.130 доза "Фајзера" против корона вируса
Иако је овај случај био пре готово месец дана, недавно се у јавности појавило упозорење, да се месо заражених свиња могло наћи у појединим трговачким ланцима. Ипак, надлежни у Управи за ветерину категорички тврде да су то злонамерне приче, које никоме не служе, већ дижу само панику.
- Не постоји могућност да је такво месо завршило на полицама и у трговинским ланцима - казала нам је Емина Милакара, начелник Управе за ветерину Министарства Србије. - Наша инспекција је била присутна сваки дан, водила евиденцију о тачном броју еутаназираних животиња. Свакако, увек апелујемо на грађане да месо и месне производе искључиво купују у регистрованим радњама, јер је то контролисано.
У току је истрага како је ова заразна болест ушла у фарму. Близу је граница са Бугарском и Румунијом, земљама у којима афричка куга свиња "гори". Вирус циркулише, а око Србије су велика жаришта. Како незванично сазнајемо, на фарми је било око 15.000 животиња, од тога неких 800 крмача, а остало су били прасићи. Све животиње су еутаназиране.
- Еутаназиране животиње су прво вожене у кафилерију у Ћуприји, али због могућег ризика од ширења заразе, оне су закопане, у складу са свим правилницима и на месту које је одредила локална самопурава - рекла је Милакара. - Реч је о дубоким јамама, које имају тампон зону и не постоји шанса да то неке дивље животиње раскопају и да се болест шири. Постоји и дозвола Министарства животе средине. Србија засада одолева афричкој куги свиња, за разлику од много развијенијих земаља.
ВЕЛИКА ЕКОНОМСКА ШТЕТА
Управа за ветерину апелује на све власнике свиња, укључујући и велике фарме, да са највећом могућом одговорношћу спроводе све мере заштите и превенције у циљу даљег спречавања ширења афричке куге свиња чије економске последице могу бити несагледиве. Ово је веома заразна болест, која погађа дивље и домаће свиње. Вирус је безопасан за људе, али изазива велике економске проблеме. Не постоји вакцина за ову болест и једини "лек" је еутаназија.