МОНТАЖНУ КУЋУ МОЖЕ СВАКО ДА ПРИУШТИ: Ево колико кошта и које су јој предности
Вредност монтажних кућа на тржишту креће се од 300 до 1.200 евра.
Популарност монтажних кућа последњих деценија континуирано расте, и за то постоји више разлога. Дуг век трајања, брзина изградње, природни материјали и енергетска ефикасност – само су неки од њих.
С обзиром на то да живимо у времену у коме је брзина императив, многи купци некретнина одустају од традиционалне градње и одлучују се да свој стамбени простор добију за нешто више од месец дана, колико траје изградња монтажне куће.
Продавци ових некретнина купцима нуде две опције – да кућу купе у "сивој градњи“ или да се одлуче за принцип "кључ у руке“. У складу са тим мења се и цена.
Сива градња подразумева основну конструкцију и не укључује постављање електричних инсталација, инсталација водовода и канализације, нити постављање санитарија. Кључ у руке значи комплетно завршену кућу, а цена се одређује у односу на то да ли желите изградњу темеља или не.
Адријана Јећимовић из компаније Монтер из Ивањице рекла нам је на недавно одржаном Међународном сајму грађевинарства у Београду да све већи број купаца ову врсту некретнина бира за основни стамбени простор.
- Сама градња тече изузетно брзо, па је за кућу од 100 квадрата потребно пет дана за саму монтажу. Нама кућа из производње излази за осам сати, те ако радимо "кључ у руке", власници могу да се уселе за 35 дана, а ако се ради "сива фаза" наш рок завршетка радова је пет дана - каже Јећимовић.
Она наводи да највеће интересовање влада за некретнине површине између 50 и 120 квадрата, и додаје да је век трајања ових кућа 100 година, као и да се праве од еколошких материјала.
- Цена наших кућа је 310 евра по квадрату сиве фазе. Уколико радимо кључ у руке то је накнадни договор и зависи од захтева купаца - каже наша саговорница.
Вредност монтажних кућа на тржишту креће се од 300 до 1.200 евра за луксузније варијанте ових некретнина.
Заједничко за сваки тип монтажне куће јесте да се њени темељи изводе на лицу места, баш као и код класичне градње. Остали елементи изводе се према пројекту у фабричким условима, како би се након транспорта на локацију састављали у целину од стране извођача радова.
Међу предностима монтажних кућа, поред наведених, често се помиње и енергетска ефикасност, односно брзо загревање и хлађење куће. Ако се власници одлуче и за, такозвану, "зелену енергију“, цена уградње соларних панела у просеку се креће између 1.000 и 1.200 евра по киловату инсталисане снаге, што значи да је за соларни систем од шест киловата потребно издвојити најмање 6.000 евра.
Такође, истиче се и мања шанса да дође до непредвиђених трошкова, што је чест случај када се куће зидају.
Међутим, овај тип градње има и одређене мане на које треба скренути пажњу. Ту су, пре свега, плаћање у целини, те се за оне који планирају радове у фазама препоручују зидане куће. Као недостатак се наводи и немогућност надоградње.
Када је у питању администрација коју треба припремити за изградњу монтажне куће, она се не разликује од оне за градњу класичних објеката, што значи да је потребно обезбедити дозволу за градњу, локацијску дозволу и сва друга документа.
Шта су заправо монтажне куће?
Монтажна кућа је свака кућа чији се елементи израђују у фабрици и у контролисаним условима, а затим се доносе на локацију на којој се кућа гради, где се монтирају у целину. Монтажним кућама можемо назвати објекте који користе “суви” тип конструкције, а као примарни материјал користе дрво.
Извор: Србија Данас/biznis.rs/Милица Војтек/М.А.