НА ДОБОШ ОДЕ ПРЕКО 13.750 СТАНОВА, БЕЛЕ ТЕХНИКЕ, ЊИВА...А ево и коме се одузима имовина и по којој цени се продаје
Откако је електронски систем јавног надметања постао једини начин за продају имовине у извршном поступку, интересовање за е-Аукцију континуирано расте - само током 2021. путем ове платформе организовано је готово 14.500 лицитација, што је скоро 50% више него 2019.
Продајом је завршено нешто више од 13.750 поступака док су остале обустављене, показала је НАЛЕД-ова анализа.
Заинтересованим купцима је током прошле године на располагању било готово 2.800 непокретних и приближно 11.000 покретних ствари које су преузете због немогућности отплате дуга.
ОРГАНИЗУЈЕ СЕ СТРУЧНИ СКУП: Законске обавезе и демонстрација технолошког решења за електронско фактурисање
ВАШИНГТОН ПУЦА ОД МУКЕ: Руске испоруке нафте не показују знаке опадања
ОВО ЋЕ БИТИ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА ОД ПЕТКА! Познато шта нас чека, ево колико ће коштати бензин и дизел
Реч је, како се може видети на сајту е-Аукција, о становима, кућама, њивама и другој непокретној имовини, док у покретним стварима добинирају фрижидери, замрзивачи, телевизори, ормари и друго покућство, као и разне пољопривредне машине.
Цене по којима су некретнине куповане на аукцијама биле су за 17% више од почетних док је код покретне имовине та разлика износила 15%.
Министарство правде увело је платформу е-Аукција у марту 2020. у оквиру измена Закона о извршењу и обезбеђењу. Поред ефикасности, основни циљ аутоматизације поступка била је већа транспарентност и правна сигурност, као и стварање услова за фер надметање.
Лицитирају и грађани
- Захваљујући електронској процедури, јавно надметање више није ограничено на узак круг потенцијалних купаца, већ у њему могу да учествују сви заинтересовани грађани или правна лица. Предмет продаје познат је 15 до 30 дана унапред, а свако ко жели да лицитира мора да положи јемство од 15% почетне цене. Надметања се обављају у два круга - у првом је почетна цена 70% процењене вредности, док у другом износи 50%. Правној сигурности учесника додатно доприноси и то што су сви понуђачи анонимни, тако да ни они међусобно, као ни јавни извршитељи, не могу да знају ко се крије иза идентификационог броја. О учинковитости новог система најбоље сведочи чињеница да досад није забележена ниједна жалба на рачун нарушавања анонимности, вршења притиска на одлуке или неки други вид злоупотребе - каже Дејан Вуковић, потпредседник Савеза за имовину и инвестиције у НАЛЕД-у.
Иако на порталу већ сада постоји више од 1.500 регистрованих корисника, у НАЛЕД-у сматрају да би уз одговарајућу промоцију међу јавним извршитељима, привредницима и грађанима овај број у будућности могао бити знатно већи.
Важан корак у том правцу министарство је већ направило израдом детаљног упутства за примену платформе еАукција који је јавно доступан за преузимање.
Поред промотивних кампања које би осигурале већу видљивост портала, НАЛЕД предлаже и препоруке за његово унапређење, међу којима су увођење нових и побољшање постојећих функционалности на сајту.
Простор за злоупотребе
- Након две неуспеле аукције, велики број принудних продаја окончава се непосредном погодбом што није добра пракса јер умањује транспаретност поступака и отвара простор за злоупотребе. То указује да јавност још није у довољној мери упућена у начин рада е-Аукције. Како бисмо сачували постојеће и заинтересовали нове кориснике, портал најпре морамо учинити практичним и једноставним за употребу. Зато је важно увести опције претраге предмета по називу, категорији, месту продаје и другим сличним параметрима који ће купцима олакшати поступак и уштедети време. Такође, за кориснике би било од велике помоћи да могу да се определе за ствари које их занимају, како би на време били обавештени о њиховој продаји – додаје Вуковић.
Према његовим речима, потребно је и да предмети продаје буду боље и садржајније описани. То се може постићи увођењем минималног броја карактера у опису предмета и додавањем већег броја аутентичних фотографија. Уколико је реч о непокретној имовини, потребно је истаћи и информације из базе катастра непокретности.
Будући да се примена електронске процедуре јавног надметања показала као ефикасан начин за јачање правне сигурности грађана и њиховог поверења у професију јавних службеника, НАЛЕД међу предлозима за унапређење саветује проширење овог система на друге области - поступак принудне наплате пореза и наплате потраживања у стечајном поступку.