НАЈАВЉЕНА ИЗГРАДЊА БРЗЕ ПРУГЕ БЕОГРАД-НИШ: Планирана дужина износи 230 км
Почетак радова планиран је за 2025 годину, а требало би да се заврше до 2028. године.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, под вођством Горана Весића, започело је тендерску процедуру за избор надзора над изградњом брзе пруге Београд – Ниш. Планирана дужина пруге износи 230 километара, а радови би требало да почну 2025. године.
![tabakoviÄ](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/03/06/tabakoviccc.jpg?itok=9adX7cp3)
Табаковић: Процена да је у фебруару инфлација била око 5,5 одсто
![sinisa-mali](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/sinisa-mali_foto_srbijadanassasa_dzambic_2.jpg?itok=97VUMf52)
ФОРМИРАН ТИМ ЗА ПЛАН РАСТА ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН: Додатни напори за ојачање привреде
![Novac](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/24/novac.jpg?itok=mLgkc25Y)
НА ИНИЦИЈАТИВУ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА: Потписана нова помоћ државе!
Весић је најавио да ће пруга бити подељена на три деонице, а у мају ће бити расписана претквалификација за извођаче за другу и трећу деоницу, док ће за прву деоницу то бити најкасније у новембру. Очекује се да пруга буде завршена до краја 2028. године, омогућавајући путовање возом од Београда до Ниша за сто минута.
Тренутно се већ ради на прузи Ниш-Брестовац, дужине 23 километара, а остаје 135 километара до границе са Северном Македонијом, као и 50 километара кроз ту државу како би се повезали Ниш и Скопље.
Весић је истакао да је Грчка ушла у пројекат брзе пруге на предлог председника Србије Александра Вучића, те да сада реконструише пругу од Атине до Солуна, укључујући део до Идоменија.
Осим тога, нагласио је значај изградње и реконструкције железничке мреже у Србији, наводећи да су од 2012. године изграђени 134,7 километара нових пруга и реконструисано 754,9 километара постојећих пруга.
Министар је такође најавио увођење заједничког тага за путовање између Србије и Грчке, очекујући да ће бити пуштено у јуну. Интегрирани таг већ функционише са Северном Македонијом, док се преговара са другим земљама за његово увођење.
(Србија Данас/Телеграф Бизнис)