НЕВИЂЕНА КРИЗА ТРЕСЕ БРИТАНИЈУ: Фунта доживела историјски пад - цене расту, грађани изашли на улице (ФОТО)
Велика Британија је ове недеље имала најдраматичнију финасијску кризу у последње време. То је додатни проблем поред запањујуће инфлације коју Банка Енглеске тек треба да значајно обузда и кризе трошкова живота.
Ситуација у Великој Британији је гурнула глобална финансијска тржишта у застој. Иако је садашња криза изазвана комбинацијом фактора, укључујући економске последице Брегзита, недавни пакет смањења пореза премијерке Лиз Трас помогао је да британску економију гурне у још већи хаос!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/collage_maker-02-oct-2022-07.21-pm.jpg?itok=L8LIYHN6)
ПРЕД БАНКРОТОМ 15.000 НЕМАЧКИХ ПРЕДУЗЕЋА! Берлин тоне све дубље - експлозивни трошкови енергије заустављају производњу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/profimedia-0727073292.jpg?itok=6mRzX_jl)
УКОЛИКО САД СТОЈИ ИЗА САБОТАЖЕ, ТО НЕЋЕ ПРОЋИ БЕЗ РУСКОГ ОДГОВОРА! Москва упозорила Америку: Зар су наши противници потпуно ИЗГУБИЛИ РАЗУМ?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/18/275811300_495225595600755_6546517145725566515_n.jpg?itok=N0fjym5X)
ОБЈАВЉЕНЕ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ево колико ћемо плаћати бензин и дизел до следећег петка
Неспретност министра финансија
Изјава коју је нови биртански министар финансија, Кваси Квартенг, дао 23. септембра требало је да уведе еру економског раста, уместо тога, покренула је кризу.
Објављујући нефинансијска смањења пореза у износу од 45 милијарди фунти (48 милијарди долара), заједно са привременим мерама за помоћ око рачуна за енергију, господин Квартенг је на спектакуларан начин уплашио финансијска тржишта.
Већина смањења пореза и хитне потрошње је била сигнализирана, али хваљене реформе на страни понуде које су биле потребне да би се платиле биле су нејасне, а приступ нове владе јавним финансијама био је охол. Још горе, позадина епског рушења буџета господина Квартенга био је пад тржишта обвезница који је повећао трошкове задуживања чак и за кредитно најспособније владе.
Како су инвеститори били уплашени, приноси су порасли, што је навело Банку Енглеске да 28. септембра каже да је спремна да купи неограничене количине дугорочних обвезница како би успоставила ред на финансијским тржиштима.
После најгорег почетка нове администрације у сећању, људи се већ питају колико би могла да издржи нова премијерка Лиз Трас.
Пад фунте највећи у историји
Британска фунта достигла је најнижи ниво, у односу на амерички долар, у историји.
Раније је фунта у односу на долар пала на најнижи ниво икада. Иако се стерлинг од тада опоравио, тржишта и даље имплицирају 40% шансе да ће достићи паритет са доларом. Поређења између Британије и тржишта у развоју су се ковитлала; ММФ је осудио план господина Квартенга.
Пре недељу дана, Банка Енглеске је подигла је каматне стопе за релативно скромних пола процентног поена да би се ухватила у коштац са инфлацијом. Није ни слутила размере олује која се спремала да пукне
За мање од 24 сата касније, влада премијерке Лиз Трас представила је свој план за највеће смањење пореза у последњих 50 година, дајући све од себе за економски раст, али је направила огромну рупу у финансијама државе и њеном кредибилитету код инвеститора.
Фунта је 24. септембра пала на рекордно низак ниво у односу на амерички долар након што Квартенг удвостручио своју опкладу наговештавајући да ће доћи до још смањења пореза, а да није објаснио како да их плати.
Вредност британске фунте била је је 1.0384 долара, чиме је пробијен историјски минимум од 1.054 долара из 1985. године.
Фунта је до сада изгубила више него икада од своје вредности у односу на долар, погођена истовремено тренутном снагом долара и суморним економским изгледима за Велику Британију.
Цене обвезница су се срушиле, што је довело до пораста трошкова задуживања, изазвало хаос на тржишту хипотека и гурнуло пензионе фондове на ивицу несолвентности!
Протести у преко 50 градова
Низ протеста испунио је улице највећих британских градова 1. октобра, а људи су се окупљали из разлога који се крећу од кризе, трошкова живота, повећања плата па до климатских промена.
Широм Велике Британије, у градовима укључујући Лондон, Единбург, Свонси и Ливерпул, демонстранти су се окупили на маршевима које координира кампања "Што је доста - доста је".
Демонстранти су захтевали помоћ у суочавању са порастом цена, у виду стварног повећања плата, смањења рачуна за енергију и пореза за богате, наводи се у манифесту на њиховој веб страници.
Око 10.000 људи учествовало је на митингу у Лондону, наводи се у твиту ове кампање.
Придружила се климатска група Extinction Rebellion (XR), која је рекла да маршира како би се супротставила климатским променама и кризи трошкова живота.
Протести су се поклопили са почетком штрајка који координира Национална унија радника у железници, поморству и саобраћају (РМТ).
На грађанским шетњама, заказаним за 1. и 8. октобар, учествоваће ће преко 40.000 чланова РМТ-а широм земље и "ефективно затворити железничку мрежу", наводи синдикат у саопштењу на свом сајту.
Штрајкови су уследили након недостатка напретка у преговорима између синдиката и железничке мреже, при чему мрежа није успела да се позабави забринутошћу запослених о растућим трошковима живота и претњи масовног отпуштања, саопштио је РМТ.
Једина преостала алтернатива за уравнотежење књига била би смањење државне потрошње, а то би се показало подједнако политички тешким јер земља улази у рецесију са својим јавним службама под огромним притиском и немирном радном снагом која је показала да је спремна да штрајкује у великом броју због ниских плата.
Решења ни на видику
- Трас и Квартенг се сада суочавају са тешком економском кризом док светска финансијска тржишта чекају да изврше промене политике које ће њима и Конзервативној странци бити непријатне - написали су аналитичари Евроазије.
Страни инвеститори који држе британску економију солвентном остају да се чешу по глави још осам недеља, остављајући довољно времена да се поново појаве сумње о посвећености британске владе одговорном креирању фискалне политике.
- Порука финансијских тржишта је да постоји ограничење нефондовске потрошње и нефондовских смањења пореза у овом окружењу, а цена тога су много већи трошкови задуживања - рекао је Карни.
То оставља Банку Енглеске у тешкој позицији.
Пре недељу дана је притискала кочнице у привреди како би извукла топлоту из повећања цена, чак и док је влада покушавала да подстакне раст. Задатак је постао још тежи ове недеље када је била принуђена да скине прашину са своје кризне књиге и спасе владу.
Можда неће проћи много времена пре него што ће поново морати да интервенише, овог пута са повећањем стопе за хитне случајеве.
Финансијска тржишта су већ била у грозничавом стању због растућег ризика од глобалне рецесије и окретања изазваних три превелика повећања каматних стопа од стране Америчке централне банке (ФЕД) на путу рата против инфлације.
У тај "лонац под притиском" упала је и нова британска влада.