НАПРЕДАК САРАДЊЕ: Србија и Русија потписују 6 споразума у области иновација и дигиталне економије!
За Србију је од изузетног значаја сарадња српских и руских високотехнолошких компанија
Председница Владе Србије Ана Брнабић изразила је задовољство што ће данас, током посете председника Русије Владимира Путина Србији, бити потписано шест споразума у области иновација и дигиталне економије и истакла да захваљујући стручним кадровима и бесцаринском извозу у Русију и ЕУ, Србија има јединствен потенцијал да постане хаб за високотехнолошке компаније.
Милионске инвестиције у српски аеродром: "Константин" добија нови торањ
- Први пут између Русије и Србије успостављамо дијалог о сарадњи у области дигитализације, иновације и савремених технологија, који ће, верујем, постати редован формат сарадње наших привреда - казала је Брнабић првом дигиталном дијалогу Србије и Русије.
Како је истакла, за Србију је од изузетног значаја сарадња српских и руских високотехнолошких компанија.
- Посебно је значајно што су неке од најиновативнијих руских компанија, као што су на пример Росатом или Kaspersky још раније показале интересовање за пословање у Србији, тако да немам сумње да ће данашња посета донети још много сличних резултата - рекла је Брнабић.
Она је позвала руске компаније да своје канцеларије, а пре свега развојне центре отворе у Србији, уз обећање да ће им Влада Србије увек бити поуздан партнер. Брнабић је гостима из Русије, које је предводио специјални саветник за дигитализацију председника Путина, Дмитриј Песков, представила резултате реформи које се спроводе у Србији, а које могу бити од значаја за пословање руских компанија.
- Србија види 4. индустријску револуцију као огромну шансу за бржи и одрживији развој. Такође велику пажњу придајемо креативности и иновативности, као најважнијим одликама 4. индустријске револуције - рекла је премијерка.
Она је додала да држава највише улаже у образовање, подстицајно пословно окружење и дигиталне јавне услуге.
Држава с платом већом од 1.000€ у потрази за радницима
- У наредном периоду, реформисаћемо сет закона везаних за електронску трговину, усвојићемо закон који ће омогућити регистрацију инвестиционих, тј. Вентуре Цапитал фондова, изменићемо Закон о јавним набавкама како би државне и јавне институције могле да купују иновативна решења и тиме подржавају иновативне домаће компаније - рекла је премијерка.
Према њеним речима, либерализоваће се и услове за издавање виза и запошљавање страних стручњака, како би се обезбедио несметани долазак стручњака из целог света.
- Велики узор у овом сегменту су нам Фонд и Иновациони центар Сколково, као један од најбољих европских примера како треба развијати иновације, и подстицати сарадњу науке и привреде. Данашњим потписивањем Меморандума о сарадњи између Владе Републике Србије и Фонда Сколково, ову сарадњу ћемо још више ојачати - казала је Брнабић.
Премијерка је навела да је Србије у претходном периоду успоставила електронску државну управу као сервис грађана и привреде, да су усвојени системски закони, уведене бројне електронске услуге. Скупу у Београду присуствовали су и министар за иновације и технолошки развој Србије Ненад Поповић и председник Приврдне коморе Србије Марко Чадеж.