Рекордан прилив девиза у Србију од почетка године
Грађани Србије који су на привременом или дужем раду у иностранству ове године су, закључно са августом, послали у отаџбину 2,3 милијарде евра, показују подаци Народне банке Србије!
Према прелиминарним подацима, прилив по основу дознака, односно личних трансфера, током осам месеци 2018. године износио је 2,3 милијарде евра, што је 20,8 одсто више него у истом периоду прошле године, показују подаци НБС.
Русија претвара доларе у злато
Како је наведено, по основу регистрованих дознака стигле су 1,2 милијарде евра, док је процењена вредност нерегистрованих дознака, ван банкарског рачуна и брзог трансфера новца, износила око 1,1 милијарду евра.
Прилив је релативно стабилан и његово учешће у бруто домаћем производу креће се на нивоу од око осам одсто, што очекујемо и у овој години, кажу у централној банци.
Одличне вести за МЛАДЕ ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Стижу СРЕДСТВА, село НИЈЕ ЗАБОРАВЉЕНО!
Преко банкарских рачуна и брзог трансфера новца за осам месеци ове године извршено је 1,284 милиона трансакција, а просек слања је око 930 евра.
Највећи прилив дознака био је у августу - 365,3 милиона евра.
ПОНОВО ОДЛОЖЕНА ПРИМЕНА ПРОПИСА О ПЛАТНИМ РАЗРЕДИМА: Нови систем плата тек од 2020.
Подаци Светске банке, која дознаке обрачунава у америчкој валути, показују да су грађани Србије из иностранства у последњих десет година послали 41,5 милијарди долара, што, прорачунато по садашњем курсу, износи 36,5 милијарди евра.
У просеку они годишње шаљу три милијарде евра, што је знатно више него што су у истом периоду уложили страни директни инвеститори.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА МЛАДЕ БРАЧНЕ ПАРОВЕ: Постоји НАЧИН да добијете КРОВ НАД ГЛАВОМ и то од ДРЖАВЕ!
То потврђује и професор Владимир Гречић, члан Српске академије економских наука и експерт за миграције.
- У 2016. години, прилив дознака био је 36 одсто већи од прилива страних директних инвестиција у Србију. Дијаспора је у 2017. години послала више од 3,6 милијарди долара, а подаци Светске банке показују да је то повећање од 12 одсто у односу на претходну годину. У односу на БДП, дознаке миграната износиле су 8,4 одсто - рекао је Гречић, додајући да су практично две трећине дознака, односно 64 одсто, стизале из земаља ЕУ.
ЕБРД подигла прогнозу привредног раста Србије за 2018. на 4,2 одсто
Од европских земаља највише шаљу људи из Немачке, у 39,4 одсто случајева, и из Швајцарске, 23 одсто.
Највећи део прилива дознака, око 80 одсто, реализује се у еврима.
Где штеди један од најпознатијих српских фудбалера?
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.