Ни провера стања на рачуну више није бесплатна: Банке ПАПРЕНО повећале провизије
На пролеће ступају на снагу измене и допуне Закона о платним услугама
Поједине банке користе летњу сезону и подижу цене својих услуга или уводе нове провизије.
Прочитајте и:
Удружењу за заштиту потрошача "Ефектива" упозорава да су поједине банке почеле да наплаћују и слање опомена и до 300 динара! У "Ефективи" тврде да банке на тај начин покушавају да надокнаде мање приходе у првој половини године.
На повећање банкарских провизија вероватно утиче и то што ће ускоро почети примена измена и допуна Закона о платним услугама који треба да уведу ред у области банкарских накнада.
У Народној банци Србије подсећају да су измене и допуне Закона о платним услугама ступиле на снагу 16. јуна 2018. године и да ће примена почети истеком рока од девет месеци. НБС тврди да ће измене донети бројне новине у погледу веће транспарентности накнада које наплаћују пружаоци платних услуга и већу заштиту корисника платних услуга.
То ће, кажу, допринети већој транспарентности и упоредивости накнада које наплаћују пружаоци платних услуга, а последично и њиховом снижавању, с обзиром на то да је у интересу пружалаца платних услуга да воде ценовну политику која ће им омогућити конкурентност на тржишту, како би привукли нове и задржали постојеће клијенте.
Такође, законом је прописано да ће НБС најкасније до 16. децембра донети прописе за спровођење тог закона, а између осталог и Листу репрезентативних услуга. На листи ће се наћи између 10 и 20 платних услуга, оних које корисници платних услуга најчешће користе и оних које их излажу највећем трошку.
Дејан Гавриловић из Удружења за заштиту потрошача "Ефектива" каже да поједине банке користе прилику када је већина њихових клијената на одмору и повећају намете или уводе нове:
- У јавности се ових дана прича да поједине банке почињу да наплаћују проверу стања на банкомату, повећавају цену опомена које шаљу, наплаћују трансакције путем е банкинга и слично. Сасвим је јасно и биланси банака то показују да је пад прихода од камата, што је основна делатност банкарског сектора, толики да банке покушавају да га надоместе на сваки други начин.
Гавриловић наводи да клијенти ту не могу превише да учине зато што то још није супротно закону и да једино могу да се распитају где су бољи услови и промене банку.
- То би свакако била највећа казна за банку која то ради. Што се тиче цена опомена, прича се да цене иду и до 300 динара, што сматрамо неправичном уговорном одредбом и сматрамо да банке могу да наплаћују опомену, али по реалној цени коштања тог папира и његовог слања, али никако не могу да зарађују на самој опомени - напомиње Гавриловић.