НИЈЕ НИ ВОДА, НИ НАФТА: Овај природни ресурс постаје НАЈВРЕДНИЈИ на свету
Након воде и нафте појавио се природни ресурс који је толико вредан да би се око њега могли водити и ратови.
Песак је нешто што узимамо здраво за готово. Ипак, потражња за овим ресурсом је толика да је већ створено црно тржиште. "Пешчана" мафија је тако одговорна за ерозију земљишта у Јамајки, а сигурно ћете бити изненађени кад чујете да налазишта песка чувају наоружани људи.
ВРХУНСКИ ТРИК ЗА ШТЕДЊУ: Ево како да сакупите БРДО НОВЧАНИЦА ОД 500 динара
Као грађевински материјал песак је прошао тест времена, јер се користи још од старог Египта 3.500 године пре нове ере. Данас се користи за доста ствари - од стандардних грађевина и базена, до екрана мобилних телефона и пасте за зубе.
Really wanna висит а блацк санд beach pic.twitter.com/ozz5bJkusL— Травел (@worIds) May 14, 2016
Откако је дошло до светског бума у грађевинарству, али и новим технологијама које се користе приликом бушења нафте, потражња за песком је нагло порасла.
НЕОБИЧАН ОГЛАС - БАТА ПРОДАЈЕ ЂУКУ: "Добар је глумац, воли козе и НЕ ПЉУЈЕ!"
2014. године производња је износила 196 милиона тона. Прошле године тржиште песка и шљунка у САД било је “тешко“ 8,7 милијарди долара.
Након воде песак је природни материјал који се највише користи. Потражња за песком у свету је неравномерно распоређена, па се тако у Кини прошле године потрошило више песка неког у САД у последњих 10 година.
ОВАКО НАС ТРУЈУ! Ово су НАЈНЕИСПРАВНИЈЕ намирнице које купујете свакодневно
Кина је, иначе, пети највећи увозник песка на свету. Чак су и Уједињени Арапски Емирати, који су окружени пустињама увезли песка у вредности од 456 милиона долара. Ипак, све се то одражава на екологију. Наиме, према неким прорачунима, експлоатација песка је довела до ерозије плажа у свету и то готово 40 метара у периоду од 1968. до 2008. године.