Евро опет пада, а цене не мрдају: Стручњаци објаснили зашто се то дешава
У првих девет месеци динар је према европској валути ојачао за 3,4 одсто
Евро пада, а цене у продавницама не иду наниже. Да је обрнуто осетили бисмо одмах по новчаницама сваки проценат раста курса. Овако, ни произвођачи, ни трговци, не желе да се одрекну слатког профита који им доноси јак динар.
Милојко Арсић, професор Економског факултета у Београду, истиче да је реч о општој појави на светском нивоу.
Путин: Овогодишња жетва ће пробити све пређашње рекорде
Путин најавио обарање рекорда: Ево у чему се крије кец у рукаву Русије за економију
- Цене су ригидне и лакше иду на горе, него надоле. То се догађа у свим земљама света и одавно је примећено у економији - каже Арсић.
- Евентуални пад цена може да се догоди само у оним делатностима где постоји јак конкурентски притисак. Али, сви произвођачи и трговци ће покушати да избегну ту ситуацију и да то смањење трошкова искористе за раст профита. Пале су каматне стопе, пао је курс, они желе да повећају свој профит - додао је.
Арсић наводи да, ако такве околности потрају дуже времена, доћи ће до пада цена тамо где има конкуренције.
- Конкуренција је механизам који њих притиска да се одрекну дела профита, који стварају нижи трошкови. Произвођачи и трговци то прво покушавају да претворе у профит, па тек ако морају да одустану, онда ће да смање профит и умање цену - рекао је.
Русија се залаже за наставак сарадње са ОПЕК, али када стигне март...
Јак динар доноси ниску инфлацију, што економиста Љубомир Маџар сматра веома позитивним.
- На фронту цена нам ствари боље стоје него на фронту извоза и инвестирања. Јачање динара условило је стагнацију цена, то јест ниску стопу инфлације. Ту нема ништа чудно, све је предвидиво - наводи Маџар.
- Ниска инфлација је боља од високе инфлације и ја сам тим презадовољан - наставио је.
Понедељак ћемо, иначе дочекати са средњим курсом од 119,21 динара за евро, док је минуле недеље, 20. септембра, забележена и најнижа вредност европске валуте од 118,9 динара. Овогодишњи максимум вио је 3. и 13. фебруара, када је евро по средњем курсу вредео 124,02 динара.
ЛИДЕР МЕЂУ СРПСКИМ ФИРМАМА: Електропривреда Србије најуспешнија компанија у Србији за 2016. годину
Како би ублажила прекомерне дневне осцилације курса, Народна банка Србије је, од данас, купила укуоно једну милијарду и 80 милиона евра на међубанкарском девизном тржишту. У истом периоду продала је 345 милиона евра. Па је од почетка године динар према евру ојачао 3,4 одсто.
Извозници
За разлику од увозника, јачање домаће валуте не погодује извозницима, пошто смањују конкуретност њихових производа на страном тржишту. Једноставно речено, њима одговара слабљење домаће валуте, када за евре добијају више динара. Раст извоза значи и привредни раст, а последично и раст запослених...