НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ЗА РОДИТЕЉЕ СА ДЕЦОМ: Већа новчана издвајања за породиље у Србији, помоћ и до 10. ГОДИНЕ
Маме и даље очекују гарантовану накнаду бар у висини републичког минималца и током периода неге детета.
После готово четири године од доношења, Закон о финансијској подршци породицама са децом претрпео је озбиљне промене.
Све прворођене бебе после Нове године добиће 300.000 динара, а њихове маме моћи ће да добију и финансијску подршку за куповину стана.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/05/profimedia-0414758381_1.jpg?itok=BedCxNQJ)
ЕВРОПСКА ЗЕМЉА ПРЕД ЕНЕРГЕТСКИМ КОЛАПСОМ: Цене гаса скочиле у НЕБЕСА - стручњаци упозоравају: "ОВО ЈЕ ТЕК ПОЧЕТАК"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/24/novac.jpg?itok=mLgkc25Y)
20.000 ЛЕЖЕ НА РАЧУНЕ! Председник управо саопштио сјајне вести
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/24/dekanka.jpg?itok=lTMmf0M9)
ЛУДИЛО: Хајка фејк еколога на Рударско-геолошки факултет!
Међутим, упркос реакцијама родитеља и стручне јавности да овај пропис дискриминише поједине жене, још увек није дошло до очекиваних измена.
Маме и даље очекују гарантовану накнаду бар у висини републичког минималца и током периода неге детета, затим смањење броја месеци који улазе у обрачун накнада са 18 на 12, постизање равноправног положаја породиља које самостално обављају делатности, као и препознавање породица које имају више од четворо деце.
- Новац који ће маме добити за прво дете у износу од 300.000 динара је добра ствар, али треба мислити пре свега на сигурност породиља. Ако има у буџету вишка новца требало би га дати женама на породиљском које имају зараду мању од републичког минималца и изједначити права предузетница са осталим запосленим - каже Јована Ружичић из удружења "Центар за маме".
Исплата до десете године
Родитељски додатак за прво дете се исплаћује једнократно и уместо досадашњих 100.000 биће 300.000 динара.
За друго остаје износ од 240.000 и добија се у 24 месечне рате, по 10.000 динара, док треће дете у породици прима по 12.000 у 120 месечних рата.
Четврта беба на 120 рата добија по 18.000 динара. Уз државну помоћ, многе локалне самоуправе имају и сопствене мере за подстицај наталитета, па дају новчану помоћ или одређене олакшице родитељима.
Удружења родитеља су сагласна у томе да предузетнице које за време трудничког одсуства привремено не одјаве делатност имају право на пун износ накнаде зараде, правичан обрачун како би у току породиљског и одсуства са рада ради неге детета имале уплаћене доприносе за обавезно социјално осигурање и на крају да могу да пренесу породиљско на тате.
Да је паровима који се одлучују за стварање породице више него потребна помоћ и материјална стабилност јасно је показала прошла година. Тада је, према подацима Републичког завода за статистику, забележен рекордно негативан природни прираштај. У Србији је први пут рођено мање од 62.000 беба.
Тада је и Уставни суд прогласио неуставном одредбу по којој мајке које су родиле децу са инвалидитетом нису имале право на накнаду зараде и новац за туђу негу и помоћ, већ су морале да се одлуче за једно од та два.
У исто време је изменама загарантована и минимална накнада породиљама током прва три месеца бебиног живота, као и она која се тиче изједначавања права пољопривредних осигураница са осталим мамама.
- Разлози за доношење овог закона произлазе из анализе његове досадашње примене у пракси и потребе измена и допуна постојећих законских решења у циљу његовог унапређења посебно у делу популационе политике - стоји у образложењу. Ниво фертилитета је испод потреба просте репродукције и захтева дефинисање политика у циљу заустављања даљег пада. У Србији је ова стопа у 2000. износила 1,46 деце по жени, а наредних двадесет година осцилирала је на нивоу од око 1,4 до 1,5 - наводи се.