ПКС УПОЗОРАВА! У току је нова превара - На удару су КОРИСНИЦИ платних картица
Из Привредне коморе Србије (ПКС) стиже упозорење за све кориснике платних картица.
Наиме, Форум за превенцију злоупотреба платних картица Привредне коморе Србије (ПКС) саопштио је данас да су све чешће ситуације у којима клијенти банака добијају поруке, наводно у име своје банке, са захтевом да се хитно ажурирају подаци о рачуну, картици или други подаци, истичући да су такве поруке увек злонамерне и да за циљ имају компромитацију и злоупотребу података клијента.
Форум за превенцију злоупотреба платних картица ПКС упозорава да на такве поруке никада не треба одговарати или поступати по инструкцијама које се у таквој поруци добију.
Банке од свог клијента никада неће тражити да на овај начин верификује своје налоге за дигитално банкарство, достави податке о платној картици, нити ће претити да ће рачуни, налози или картице бити блокирани уколико клијент не предузме наведене кораке.
За сва питања, сумње и недоумице увек прво контактирајте своју банку познатим и провереним каналима комуникације, наглашава се у саопштењу. Форум за превенцију злоупотреба платних картица ПКС наставиће и у наредном периоду интензивне активности на пољу превенције.
- Наша посвећеност безбедности корисника остаје непромењена, а у том смислу наставићемо да развијамо и имплементирамо нове стратегије и мере заштите - истиче се у саопштењу.
Додаје се да је неопходна и опрезност и одговорно понашање корисника приликом коришћења платних картица и онлајн банкарства, што ће додатно допринети смањењу ризика од злоупотреба. Упућен је и апел корисницима да буду опрезни и да не деле своје поверљиве податке путем непроверених канала.
- Заједничким напорима можемо створити сигурније окружење за све кориснике платних картица и дигиталног банкарства. Ваша сигурност је наш приоритет - наглашава се у саопштењу Форума.
Интернет преваре су озбиљан проблем који може имати широк спектар последица, укључујући финансијски губитак, крађу идентитета и губитак приватности. Ево неколико савета како се заштитити од интернет превара:
- Будите опрезни с е-поштом: Пазите на сумњиве е-поруке које траже ваше личне или финансијске информације. Никада не одговарајте на е-поруке које траже ваше лозинке, бројеве картица или друге осетљиве информације.
- Верификујте изворе: Пре него што кликнете на линк у е-поруци или поруци на друштвеним мрежама, верификујте извор поруке. Проверите адресу е-поште или профил особе која вам шаље поруку како бисте били сигурни да је легитимна.
- Не делите осетљиве информације: Никада не делите своје личне или финансијске информације путем е-поште, друштвених мрежа или других online платформи, осим ако сте потпуно сигурни у легитимност сајта или сервиса.
- Користите снажне лозинке: Користите јединствене и сложене лозинке за све своје online налоге како бисте спречили хакере да приступе вашим подацима. Такође, редовно мењајте лозинке.
- Будите опрезни на друштвеним мрежама: Пазите на пријатељске захтеве и поруке од непознатих особа на друштвеним мрежама. Не делите превише личних информација на јавним профилима.
- Проверите URL адресе: Пре него што унесете осетљиве информације на веб сајт, проверите да ли је URL адреса сигурна. Погледајте да ли је веза обезбеђена SSL цертификатом и познајете ли сајт на који приступате.
- Будите опрезни при куповини online: Када купујете online, користите поуздане продавце и платформе које имају добру репутацију. Проверите рецензије и оцене производа и продавца пре него што обавите куповину.
- Редовно ажурирајте софтвер: Редовно ажурирајте оперативни систем и све програме на свом уређају како бисте смањили ризик од хаковања и вируса.
- Користите антивирусни софтвер: Инсталирајте поуздан антивирусни софтвер на свој уређај и редовно га ажурирајте како бисте заштитили своје податке од malware-a и вируса.
- Будите обазриви с понудама које звуче превише добро да би биле истините: Ако вам се чини да је нека понуда или прилика превише добра да би била истинита, вероватно јесте. Будите скептични према понудама које обећавају брзу зараду или велике награде без труда.
Пратећи ове савете можете смањити ризик од постајања жртве интернет превара и заштити своје личне и финансијске информације.
Извор: Србија Данас/Информер