О ОВОМЕ БРУЈИ ЦЕЛА СРБИЈА! Ево шта је истина о порезима које треба да плаћају фриленсери!
Београдски адвокат Ненад Цвјетићанин за СрбијаДанас објашњава шта овај позив заправо значи.
Пореска управа је недавно позвала сва физичка лица која остварују приходе из иностранства да самоиницијативно пријаве такве приходе, односно да обрачунају порез и доприносе са припадајућом каматом и добровољно измире своје законске обавезе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/sem-fabrici_foto_srvijadanassasa_dzambic_6.jpg?itok=k7c7FqNK)
ЕВРОПА НАПОКОН ПОДЕСИЛА КУРС КА ИЗЛАСКУ ИЗ КОРОНА КРИЗЕ? Фабрици: ЕУ се налази у бољој позицији
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/02/45687.jpg?itok=DIdeEOTa)
КОМПАНИЈЕ ЦЕНТРАЛНЕ ЕВРОПЕ БЕЛЕЖЕ УСПЕХ: Промет најбољих компанија увећан за 5,5 одсто!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/23/zlatibor.jpg?itok=3KLgB4XW)
ЗЛАТНИ НОВЕМБАР НА ЗЛАТИБОРУ: На српској планини тренутно борави преко 7.000 туриста, очекује се обарање рекорда (ФОТО)
Овај позив упућен је, пре свега, оним лицима која своје услуге пружају преко различитих интернет платформи попут You Тубе-а, UpWork-a, АирБнб-а, Booking-a и слично. Наиме, пореска управа ја поређењем извршених доступних уплата из иностранства са пореским пријавама о обрачунатом и плаћеном порезу самоопорезивањем и припадајућим доприносима на зараду односно другу врсту прихода физичког лица, установила висок степен непоштовања пореских прописа Републике Србије. Такође, пореска управа позвала је физичка лица да пореске пријаве добровољно поднесу до 31.10.2020. године, како би избегла прекршајну и кривичну одговорност.
Београдски адвокат Ненад Цвјетићанин за СрбијаДанас објашњава шта овај позив заправо значи.
- Фрееланцери су, ван сваке сумње, порески обвезници што даље имплицира да подлежу обавези плаћања пореза. Међутим, одговор на питање од чега зависи висина пореза који фрееланцер мора да плаћа условљен је низом параметара. Наиме, међу фрееланцерима велики је број физичких лица које немају своју регистровану делатност (нису регистровани као предузетници нити једночлано ДОО), а пружају широк спектар услуга путем интернета и то махом компанијама са седиштем у иностранству - каже Цвјетићанин.
Услуге које фрееланцери пружају су бројне и разноврсне, почев од држања часова страног језика преко платформи за комуникацију, па до програмирања и слично. Адвокат, међутим, каже да физичко лице може услуге да пружа страним лицима без регистровања делатности само уколико услуге пружа по основу уговора о раду, уговора о делу и слично.
- С обзиром на то да да фрееланцер за свој рад, односно пружену услугу прима накнаду, дужан је да обрачуна и плати одговарајући порез. Тако, фрееланцер је, сходно Правилнику о пореској пријави о обрачунатом порезу самоопорезивањем и припадајућим доприносима на зараду, односно другу врсту прихода од стране физичког лица као пореског обвезника, обавезан да, након што оствари приход из иностранства, у даљем року од 30 дана обрачуна порез и допринос на име обавезног социјалног осигурања, и поднесе пореску пријаву надлежном пореском органу. Фрееланцери своје услуге углавном наплаћују у страној валути, али их то не ослобађа пореских обавеза - каже Цвјетићанин.
- Уколико је накнада исплаћена у страној валути (што најчешће и јесте случај), за полазну пореску основицу треба узети њену новчану противвредности према средњем курсу Народне банке Србије на дан уплате поменуте накнаде, а да бисмо дошли до пореске основице, потребно да се од бруто накнаде одбије одговарајући проценат нормираних трошкова. Проценат нормираних трошкова различит је у зависности од тога по ком основу је примљена конкретна накнада. Дакле, на приход из иностранства фрееланцер је обавезан да плати порез по одбитку чија пореска стопа износи 20%. Међутим, поред наведеног, фрееланцер је дужан да обрачуна и плати допринос за пензијско и инвалидско осигурање од 26%, уколико има закјучен уговор о раду. Уколико је реч о незапосленом лицу, фрееланцер поред доприноса за пензијско и инвалидско осигурање има обавезу обрачунавања и плаћања доприноса на име обавезног здравственог осигурања по стопи од 10,3% - каже он.
Али, то изгледа није све што у сусрету с пореским обавезама чека оне који раде од куће као "слободни стрелци".
- Уколико физичко лице оствари доходак који прелази износ од око 2.729.304 РСД (око 23.000 евра) подлеже плаћању и пореза на доходак грађана, у складу са Законом о порезу на доходак грађана - објашњава адвокат Цвјетићанин.
Како одабрати најповољнији порески третман
Уколико физичко лице, односно фрееланцер остварује приходе из иностранства на име пружања својих услуга на континуираном односно сталном нивоу, препоручљиво је да се региструје као предузетник и тако исходује повољнији порески третман оптирањем за паушално опорезивање или вођење књига. Но, и овде треба бити врло опрезан, обзиром на законом прописане критерујуме у погледу теста самосталности, односно исти мора имати више клијената, са диверзификованим приходима, те испунити и друге услове, како не би пао та тесту самосталности. Уколико фрееланцер, пак, не жели да обављање своје делатности региструје, саветујемо да самоиницијативно и благовремено поднесе пореску пријаву надлежном пореском органу будући да су у том случају избегава прекршајну и кривичну одговорност.