Одржан "Блиц панел" о енергетској ефикасности и правилном коришћењу струје
Стара сијалица са ужареном нити неће се више користити у Србији од средине следеће године
Панел дискусија на тему "Енергетска ефикасност и правилно коришћење струје" одржана је у организацији "Блица" у просторијама медијске куће Рингиер Axel Спрингер.
Учесници панела били су Радован Станић, директор за снадбевање електричном енергијом у ЕПС; Милош Бањац, помоћник министра за рударство и енергетику, Сектор за енергетску ефикасност и обновлјиве изворе енергиј; Јованка Атанацковић, помоћник министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Александар Јововић, редовни професор на Машинском факултету. Панел је модерирала Сузана Лакић, уредник "Блиц Бизнис online".
Стара сијалица са ужареном нити неће се више користити у Србији од средине следеће године, речено је на Блиц панелу под називом "Енергетска ефикасност и правилно коришћење струје" који је одржан данас у организацији дневног листа "Блиц".
Како је истакао помоћник министра за рударство и енергетику Милош Бањац, нова правила требало би да забране коришћење неких од енергетски неефикасних производа, а окренута су пре свега смањењу њиховог увоза.
- Сијалица са ужареном нити троши 5 пута више енергије од неонске, а чак 10 пута више од ЛЕД сијалица, тако да ће ова одлука значајно утицати на енергетску ефикасност - истакао је Бањац..
- Електропривреда Србије има јасан интерес да подржи енергетску ефикасност, јер смо ми главни снабдевач и дистрибутер електричне енергије у нашој земљи, тако да нам је поуздано снабдевање корисника приоритет. Такође, потрошачи могу, како уштедама кроз одговорније понашање, тако и коришћењем енергетски ефикаснијих уређаја, да смање своје месечне рачуне за 10 до 15 одсто, па мислим да је очигледно интерес обостран - оценио је Радован Станић из ЕПС-а, уз напомену да ће на јулском рачуну за струју грађани имати нови трошак у виду таксе за унапређење енергетске ефикасности, али да је реч о минималним износима.
- Говоримо о цифри од 0,015 динара по киловат-сату, што значи да ће за просечну месечну потрошњу од 400 киловата то бити увећање од 6 динара - рекао је Станић.
Он је додао да простор за уштеду постоји, и код домаћинстава и у индустрији, а ЕПС је препознао потребе и могућности смањења потрошње енергије које може ићи у два смера.