ОНИ СУ НАЈВЕЋА КОРПОРАЦИЈА НА СВЕТУ: Вреднији и од Мајкрософта, али су ипак далеко "слабији" од ЊИХ! (ВИДЕО)
Иза себе оставили и Амазон.
Саудијска нафтна компанија Сауди Арамцо изашла је крајем прошле године на берзу када је њена вредност процењена на 1,7 хиљада милијарди долара. Нешто касније је досегла чак 2 хиљаде милијарди долара, да би се потом благо умањила.
НАЈСКУПЉА риба на свету! Туна продата на аукцији за 1,6 МИЛИОНА ЕВРА!
Они највише раде, а нису Јапанци: Не ручају, пишу мејлове ноћу
НЕМА МАШИНОВОЂУ: Кинески "паметни" воз јури 350 км/х! (ВИДЕО)
Сауди Арамцо чији је власник принц Салман, је тиме постала највреднија јавна компанија на свету у овом тренутку, испред америчких дивова Apple, Microsoft, Алпхабет (Гоогле), Амазон итд.
Но, она није највреднија компанија у историји човечанства.
Та титула, према проценама стручњака, припада Холандској источноиндијској компанији (Dutch Еаст Индиа Цо, или ВОЦ). Ова компанија на врхунцу своје моћи имала је вредност од чак 8,28 хиљада милијарди долара, усклађено са инфлацијом.
То је била прва међународна корпорација и прва компанија која је понудила своје деонице јавности, чиме је практично провела прву иницијалну јавну понуду дионица (ИПО).
Ова компанија позната по скраћеници ВОЦ према њеном имену на холандском (Вереенигде Oost-Indische Цомпагние), основана је 1602. краљевском повељом којом јој је поверен 20-годишњи монопол на трговину с Азијом.
ВОЦ је постојао скоро 200 година. Током скоро два века, ВОЦ је послао скоро милион људи у Азију, више него остатак Европе заједно. Компанија је управљала са више од 5.000 бродова и уживала је у великом профиту од трговине зачинима. Била је већа од многих држава.
Делимично због ове компаније Амстердам је два века био финансијски центар капитализма. ВОЦ је трансформирао свет и финансијска тржишта.
Темељи ВОЦ-а положени су када су Холанђани почели изазивати монопол Португалаца у источној Азији 1590-их година. Трговина је постала веома успешна, неки бродови су доносили поврат на капитал од чак 400 посто, а инвеститори су желели све више.
Пре успостављања ВОЦ-а, сви бродови су финансирани појединачно од стране трговаца. Трговци су почели инвестирати у неколико бродова истовремено тако да, ако се један не врати, нису били на великом губитку.
Упостављање ВОЦ-а омогућило је да више стотина инвеститора истовремено финансира стотине бродова, тако да се максимално смањи ризик.
Холанска компанија формирана је двије године након што су Енглези 1600. године формирали Источноиндијску компанију.
Повељом је ВОЦ-у омогућено да гради тврђаве, одржава војску и склапа уговоре с азијским владарима. Компанија се брзо проширила Азијом. Не само да су се утврдили у Џакарти и остатку Холандске источне индије (данашње Индонезије), него су се проширили до Јапана, и били једина страна компанија којој је дозвољено да ту тргује. Проширили су се дуж Азије до Рта добре наде у Јужној Африци, а отерали су Португалце из Шри Ланке.
Компанија је била веома успешна до 1670-их када су изгубили позицију на Тајвану, и суочили се са јачом конкуренцијом Енглеске и других колонијалних сила. Но, ниске камате омогућиле су јој да финансира трговину кроз задужења.
Високе цене одржавања испостава широм Азије, дугови и мањак капитала доста су поткопали ВОЦ, али је он ипак све до 1780-их остао велика мултинационална корпорација.
Четврти Англо-холандски рат 1780-1784. нанио је велику штету ВОЦ-у. Француска револуција почела је 1789. и довела до окупације Амстердама 1795. ВОЦ је национализован 1. марта 1796. од стране нове Батавијске Републике, а оснивачка повеља званично је истекла 31. децембра 1799.
Већину ВОЦ-ове имовине преузели су Британци након краја Наполеонових ратова, а Енглеска источноиндијска компанија је преузела њену инфраструктуру.
ВОЦ је трансформирао финансијски капитализам. Иако су деонице корпорација и раније емитоване, ВОЦ је увео ограничену одговорност за своје деоничаре што је омогућило компанији да финансира велике операције. Ограничена одговорност била је потребна будући да би колапс фирме уништио и највећег улагача.
Иначе, међу 10 највећих компанија у историји неколико је оних које тренутно постоје, попут Сауди Арамца и споменутих америчких технолошких дивова, а неколико је великих трговачких корпорација које су угашене.
Десет највећих компанија у историји, према вредности усклађеној с инфлацијом:
- Dutch Еаст Индиа Company: 8,28 хиљада милијарди долара
- Mississippi Company: 6,8 хиљада милијарди долара
- South Сеа Company: 4,5 хиљада милијарди долара
- Сауди Арамцо: 1,89 хиљада милијарди долара
- Apple: 1,3 хиљада милијарди долара
- PetroChina: 1,24 хиљада милијарди долара
- Microsoft: 1,2 хиљада милијарди долара
- Стандард Оил: више од хиљаду милијарди
- Алпхабет: 931 милијарди
- Амазон: 886 милијарди
Злато и сребро поскупели, још једна последица смрти најмоћнијег иранског генерала
ЦРНЕ ПРОГНОЗЕ ЗА СВЕТСКУ ЕКОНОМИЈУ 2020: Стагнација се наставља
Светска трговинска организација обележава 25 година, а ЕВО КОЈЕ ЗЕМЉЕ СУ НАЈВИШЕ ПРОФИТИРАЛЕ ОД ЧЛАНСТВА
Воц Ап апликација престаје да ради на појединим паметним телефонима од 1. јануара