КАКВА ПОСКУПЉЕЊА ЧЕКАЈУ ГРАЂАНЕ: Више није довољно 25 динара за хлеб, спремите новчанике!
Вест да ће цена хлеба, основне животне намирнице да скочи у Србији наредних недеља, није обрадовала грађане, нарочито што се у претходном периоду померала цена уља
Наводно, цена основне векне хлеба у околини Ниша и деловима централне Србије скочиће од 35 до 40 динара, а пекари су ту најаву правдали скупљом производњом.
СПРЕМИТЕ ВИШЕ НОВЦА - ПОСКУПЉУЈЕ ХЛЕБ У СРБИЈИ: Векна скупља већ од следеће недеље!
ИСКУСНИ ПЕКАР ОТКРИО СЈАЈАН ТРИК: Додајте хлебу овај ЈЕДНОСТАВАН САСТОЈАК и бићете одушевљени резлтатом
Јавила су се потом предвиђања да ће векна бити скупља и престоници за 10 до 20 динара. У том контексту се највие помињао хлеб "Сава".
Какво је заиста стање на тржишту и да ли постоји разлог за бригу?
У овом тренутку не постоји разлог за забринутост грађана због раста цена хлеба, јер векна хлеба "Сава" од брашна "тип 500" у Србији остаје непромењена и креће се у распону од 35 до 45 динара.
- Према информацијама којима располажемо, корекција цена ће уследити само код великих градских индустријских произвођача у појединим деловима земље који су имали најниже цене хлеба у распону од 25 до 30 динара - рекао је Урош Кандић, државни секретар у Министарству трговине.
Како држава може да утиче на цену?
Он истиче да нема бојазни због раста цена и да држава свакако располаже механизмима за спречавање "дивљања цена".
- Подсетићу, актуелна цена хлеба у Србији је и даље нижа од оне која је уредбом владе о ограничењу цене хлеба била на снази до 31. јануара 2019. године, а која је прописивала максималну цену векне до 46 динара, што значи да нема никаквог разлога за панику. Такође, увек треба имати у виду да се цене на тржишту формирају слободно, а у случају да дође до драстичних поремећаја на тржишту држава има механизме да реагује, поготово што се ради о једној од основних животних намирница - каже Кандић.
И из Уније Пекара су се огласили и такође указују да није то никакво поскупљење већ корекција најниже цене хлеба у деловима Србије где су се неки индустријски произвођачи такмичили у спуштању цене да би продавали остале производе па је цена те врсте хлеба била испод произвођачке.
Из ресорног министарства указују да се неће дозволити драстичан скок, пре свега јер то осетљива категорија, односно, посматра се са социјалног аспекта.
Иначе, град Ниш има најјефтини хлеб у целој Србији, и креће се од 25 динара.