Откривен је разлог због кога сви српски гробови изгледају идентично: Разлог није баш "верски" оправдан
Симбол који је у прошлости је био карактеристичан за православне споменике, а данас готово и да га нема
Иако би требало да се макар да гробљима очувала потреба да се поштује традиција, примери споменика које можемо видети данас широм Србије указују управо супротно. Наиме, уместо крста, који је стари православни симбол, људи све више постављају мермерне плоче.
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: Падавине до краја дана, нападаће ПОЛА МЕТРА СНЕГА!
"ДЕЧАК ОД ЈЕДВА ДЕСЕТ ГОДИНА ПОКУШАО ДА МЕ ОПЉАЧКА": Суботичане месецима терорише ДЕЧЈА БАНДА
Гробља у Србији прилично су разнолика и шаролика места. Ту се може видети читава плејада различитих надгробних "дизајна", па има црних и белих плоча, срца, петокраких звезда, а неки иду толико далеко да праве гробове и у облицима аутомобила, шаховских фигура, самих покојника… Обичних крстова све је мање!
Црне вертикалне и хоризонталне плоче, које су постале тренд у последњих 50 година, немају никакве везе са српском културом и, историјски, заправо су се прво користиле на католичким гробљима. У основи православних гробова увек је био само крст.
Стручњаци процењују да надгробних споменика који симболишу део историје и културе Срба данас на гробљима има у промилима.
Забележено је и то да је у прошлости у Србији пописано око 2.000 цртежа различитих надгробних споменика, у чијој основи је увек био крст. Било је ту и флоралних мотива, али основа је увек била иста – крст као место око кога се православци сабирају. Ови гробови у прошлости су се углавном правили од камена пешчара, а не мермера, како је данас скоро искључиво правило.
Разлози за чињеницу што Срби чешће бирају црне плоче уместо крстова за своје преминуле углавном лежи у финансијама. Плоча је јефтинија од исклесаног надгробног обележја.
А то свакако није начин да се одужимо ни нашим прецима ни традицији, зар не?