ОВО ЈЕ БУДУЋНОСТ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ? Банкротирао други највећи град у Енглеској - био чувени индустријски центар, сад распродају слике и затварају библиотеке
Амерички новинар Џулијан Ралф је 1890. године отпутовао из Њујорка у Бирмингем, тадашњи индустријски центар у централном делу Енглеске. Назвао га је градом којим се најбоље управља на свету.
Ралф је на 12 страница часописа Harper's Магазине похвалио градско веће што је омогућило грађанима бесплатне посете музејима, уметничким галеријама и библиотекама, што је омогућило базене и турска купатила, што су улице неуобичајено чисте, што постоји водоснабдевање и гасне лампе како би улице биле добро осветљене.
Они који посете Бирмингем 2024. године затећи ће потпуно другачији град.
Наиме, градско веће разматра продају својих уметничких галерија и планира да затвори 25 библиотека. Бесплатни базени су већ одавно ствар прошлости. Смеће и отпад ће се одвозити сваке две недеље. Водоснабдевање и снабдевање гасом су национализовани, па су поново приватизовани.
Како је објавио CNN, градске власти су, у очајничком покушају да смање трошкове, пригушиле и уличну расвету, преноси Цапитал.
Бирмингем је, као други по величини британски град, банкротирао у септембру прошле године. У немогућности да се избалансира буџет, донета је одлука о банкроту. Како би био финансијски одржив, редуковаће се јавне услуге и повећати порези. Порези ће бити већи за више од милион људи.
Већина проблема у граду, у чијем већу већину има Лабуристичка странка која је опозиција на националном нивоу, последица је одлука самих власти. Међу тим одлукама је успостављање градског ИТ система, чиме је настао дуг од милијарду фунти.
Међутим, постоје и проблеми које су други узроковали. Наиме, централна власт, коју чини Конзервативна странка, редуковала је финансирање Бирмингема за још милијарду фунти. Смањено финансирање је део програма штедње успостављеног 2010. због рецесије.
С друге стране је, у наведеном периоду, повећана потражња за градским услугама, што је за последицу имало и раст трошкова. Тако се градско веће нашло у “раљама пропасти”.
Бирмингем је први који је банкротирао, али његова судбина чека још многе британске градове. То је случај и с градовима за које се сматра да се њима најбоље управља. Само су два градска већа од 1988. до 2018. прогласила банкрот. То је од 2018. до данас учинило осам градских већа.
Изгледно је да ће једно од десет градских већа ове године прогласити банкрот. За половину њих се очекује да ће то учинити у наредних пет година.
Пред Британцима су локални и парламентарни избори на којима је изгледан тежак пораз конзервативаца. Нова власт ће бити суочена са суморном стварношћу у којој постоји опасност да велики број градова банкротира, пише CNN.
Србија Данас/Б92