ОВО ЈЕ НАЈМОЋНИЈА КОМПАНИЈА У ИСТОРИЈИ Имали су право да воде ратове, хапсе, штампају новац и на крају пропали ЗБОГ ОВОГА
Компанија, која је касније прерасла у највећу светску корпорацију, основана је 20. марта 1602. године.
Реч је о Холандској источноиндијској компанији, коју многи сматрају највећом корпорацијом у читавој светској историји.
Холандска источноиндијска компанија, односно на холандском Вереенигде Oostindische Цомпагние је углавном позната под скраћеницом ВОЦ.
Термин Источна Индија указује на чињеницу да је ова компанија пословала на подручју данашње Индије и југоисточне Азије.
Дуго у историји за то подручје се користио назив Источна Индија, док су карипска острва која је открио Кристифор Колумбо називана Западном Индијом.
Компанија је настала у форми акционарског друштва, што је већ била прилично честа појава у тој ери раног капитализма. У великом делу западноевропских земаља основана су предузећа која су имала акционаре.
У поређењу са другим акционарским друштвима, ВОЦ је био јединствен по томе што је успео да добије монопол на холандске колонијалне активности у Азији.
Европска трговина са Азијом је у то време била од огромног значаја.
Холандски бродови су превозили милионе тона робе, а профит је био огроман. Уз све ово, ВОЦ је успео да добије такве уступке од холандске владе да је постао готово држава у држави.
На пример, имала је своју војску, могла је да оснива колоније и да кује свој новац.
ВОЦ је могао да води и ратове, а на својој територији имао је право да хапси људе.
Између 1602. и 1796. године, ВОЦ је послао око милион Европљана у Азију користећи своју флоту од 4.785 бродова.
Претпоставља се да је око 1637. укупна вредност ВОЦ-а била, прерачуната у данашњу валуту, око 7,4 хиљаде милијарди долара.