Ову групу грађана ускоро ће обрадовати уплата средстава на рачуне: Ево и када могу очекивати новац
Лепе вести за грађане.
Пољопривредним произвођачима у Србији је током ове године на име субвенција исплаћено скоро 92 милијарде динара, изјавио је данас министар пољопривреде у Влади Србије Александар Мартиновић.
Он је на конференцији за новинаре рекао да је у току 2024. године у оквиру националних мера подстицаја расписан 21. јавни позив за све мере директних плаћања, руралног развоја, тржишне подршке, док је корисницима на располагању била и мера кредитне подршке.
– Продужен је рок за подношење захтева за очување генетичких ресурса до 30. децембра. У оквиру националних мера подстицаја у 2024. години исплаћено је преко 88 милијарди динара што чини 99 одсто поднетих захтева. Завршена је обрада захтева за други квартал премија за млеко, док је административна обрада захтева за трећи квартал у току – рекао је он.
Навео је да ће свим пољопривредницима који су уредно поднели захтеве по овом јавном позиву, новац бити исплаћени у децембру, што чини око 65 одсто захтева, док су остали позвани да своје захтеве уреде, односно да их допуне.
Додао је да ће до краја године свим пољопривредним произвођачима који су се пријавили на јавни позив за квалитетне приплодне краве у априлу 2024. године, бити исплаћено додатних 100.000 динара за краве првотелке.
Мартиновић је рекао и да тренутно у целој држави постоји технички проблем са е-управом, тако да пољопривредници ако евентуално данас или јуче нису добили решења, не брину јер ће проблем који је техничке природе бити отклоњен, вероватно већ данас.
– На основу споразума из октобра са представницима неколико пољопривредних удружења, исплатили смо додатних 10.000 динара пољопривредницима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години. Укупно је за подстицаје по хектару, исплаћено скоро 50 милијарди динара. Сва решења корисницима који су по овом основу остварили право на подстицај су послата у нашем систему е-аграра- рекао је он и још једном апеловао на кориснике да редовно проверавају своје електронско сандуче.
Истакао је и да пољопривредници током целе године могу да поднесу захтев за рефакцију акцизе на гориво у износу од 50 динара по литру и навео да је од почетка године поднето 326.859 захтева за рефакцију, од чега је донето 311.181 решење и исплаћено је 216.171 захтева у укупном износу од скоро три милијарде динара.
Најавио је да ће на седници Владе Србије у четвртак бити усвојен нацрт Закона о измени закона о пољопривреди и руралном развоју.
- Кроз те измене закона смо изашли у сусрет нашим пољопривредницима а ради се о томе да ће они моћи да се упишу у регистар пољопривредних газдинстава, односно у катастарску парцелу по основу, фактичког коришћења пољопривредног земљишта на основу посебне изјаве оверене код надлежног органа, односно код јавног бележника. Ми смо предвидели две такве ситуације, када се фактички обрађује земљиште, а обрађује га неко ко није власник земљишта а ради се о ситуацијама када је покренут, а није завршен управни поступак и када није завршен поступак комасације – рекао је он.
Када је реч о аграрном буџету за следећу годину рекао је да је он највећи до сада пошто је њиме за пољопривреду опредељено рекордних 138 милијарди динара а уз ту суму и 11 милијарди динара за рефакцију акциза за гориво, што износи 7,5 одсто укупних прихода буџета за 2025. годину.
Извор: БизПортал