ПАЖЊА! ОТКРИВЕНИ ФАЛСИФИКАТИ ОД 1.000 ДИНАРА: Стручњаци објаснили како да их препознате
Грађани никада не треба да мењају девизе на улици
Фалсификаторима домаћег и страног новца полиција увек стане на крај, али они ипак не стају са својим "бизнисом". Тако је само у последња два месеца прошле године откривена штампарија у Панчеву, где је "направљено" 40.000 евра у разним апоенима , а највише од 50 и 100 евра. Такође, у Србији је, током пролећа прошле године, иако је био локдаун, полиција запленила 20.564 комада фалсификата апоена од 100 долара.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/02/untitled_design_20.png?itok=Tz0oBuX_)
Докторка открива: Неке жене су склоне УРИНАРНИМ ИНФЕКЦИЈАМА, ево од чега то зависи и како можете да их СПРЕЧИТЕ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/379887/profimedia-0528623220.jpg?itok=oL5CCYpZ)
УПОЗОРЕЊЕ НА ГРАЂЕВИНСКИ БУМ: Све је већа тражња за дозволама, плате до 1.000 евра
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/345544/79437391_2288827411217922_7966512018742050816_n.jpg?itok=ahBx-3rH)
ДОКАЗ ДА ЈЕ СРБИЈА ЕКОНОМСКИ СНАЖНА: У једном тренутку радиће се чак седам ауто-путева
Према подацима Народне банке, током 2020. године, надлежни су пронашли и 1.756 комада лажних динара, а највише хиљадарке, чак 741, као и новчанице од 2.000 динара – 565 комада.
ВОЛЕ ДА ШТАМПАЈУ И 500 ДИНАРА
У свом извештају о фалсификатима, НБС наводи да доминантно учешће имају лажне новчанице од 1.000, 2.000, али и од 500 динара. Од укупног броја фалсификата, ова три апоена заједно чине 97,3 одсто лажњака. Када је у питању страни новац, на првом месту је фалсификовање евра, а затим долара. Фалсификатори највише воле да штампају 100 евра, а на другом месту су новчанице од 50 евра. Тешко је поверовати, али провуче се и понека британска фунта, руска рубља и шведска круна. Новчанице се некада нађу у промету, али врло често се и пре пуштања на тржиште открију њихове штампарије.
СА ЛАЖЊАЦИМА ДОЛАЗЕ И У МЕЊАЧНИЦЕ
Дешава се да грађани, не знајући, дођу у мењачницу са неким апоеном, најчешће евра и долара, и ту сазнају да су преварени. Мењачи су верзирани и да већ голим оком виде да новац није прави, а наравно, имају и апарате за проверу исправности.
– Сваки мењач је дужан да прође обуку НБС и да добије сертификат за рад – каже Бранислав Брујић из Удружења мењача.
– Обичан грађанин најчешће не може да препозна лажну новчаницу. Ипак, за њих је најважније када од некога узимају новац, јер у банци или на банкомату не могу да добију фалсификовану новчаницу, да погледају и опипају папир. Лажна новчаница је тања и има светлије боје од праве. То је прва провера.
Како да препознате фалсификат?
Нема рељефа иза речи "Србије", нема дубоке штампе, папир је тањи, има јаче боје, недефинисан је серијски број, не осећа се рељеф под прстима на ознаци НБС, нема знака НБС, водени жиг се не види на белини и нит из папира је испрекидана на светлости.
ФАЛСИФИКАТОРИ СЕ УДРУЖУЈУ
Врло често се дешава да се, на пример, код нас и у Немачкој појаве лажне новчанице евра. Једна група фалсификује, а друга растура лажни новац. Стручњаци саветују да увек треба опипати новчаницу, погледати водени жиг, серијски број… Најбоље би било да упореде апоен који већ имају са оним који узимају од непознате особе.
– Кад дође грађанин са фалсификованом новчаницом, ми му то кажемо и издвојимо је, јер мора да се пријави полицији и Централној банци – каже Брујић.
– Исто важи и када су веће количине таквог новца у питању. Некада и сами фалсификатори покушају да их замене у неким мењачницма које им се чине да би то могле да "прогутају", али мењачи су верзирани да открију такве ствари и углавном се то завршава пријавом полицији.
ДОЛАРИ НА УДАРУ
Најчешћи апоен америчког долара који се незаконски штампа је онај од 100 долара. Због тога мењачнице увек проверавају ове новчанице, и од грађанина који је донесе траже личну карту и уписују податке у регистар. Надлежни све чине да сузбију лажно штампање и домаћег и страног новца, али се фалсификатори увек некуда провуку и дођу до тржишта. Због тога грађани никада не би требало, поготово страни новац, да купују од непознатих људи и на улици, пијаци, јер неретко остану без пара и полицији морају да објашњавају одакле им лажњаци.