ЗАХВАЉУЈУЋИ ВУЧИЋУ МНОГИ ДОБИЛИ ПРИЛИКУ ДА БУДУ ИНОВАТИВНИ: Невероватна стартап компанија "Беехолд" омогућава нову форму пчеларства
Нишка стартап компанија "Беехолд" развија хардверско-софтверски систем са подршком вештачке интелигеције који је намењен пчеларима. Њихово решење дигитализује процес надзора пчелињег друштва и омогућава надзор кошнице на даљину мобилном апликацијом.
Брига о једном пчелињем друштву традиционално подразумева да пчелар оде у пчелињак, обуче заштитну гардеробу, отвори кошницу, извади рам и визуелним прегледом утврди стање пчела, кошница, меда… На лицу места, на основу свог знања и искуства, пчелар затим доноси одлуку и предузима акције како би се пчеле правилно развијале и прикупиле што више меда.
– За разлику од традиционалног пчеларења, "Беехолд" омогућава надзор пчелињег друштва без одласка на пчелињак, у свако доба дана или ноћи и у свим временским условима. Истовремено, дигитални пчеларов асистент заснован на вештачкој интелигенцији препознаје и предвиђа потенцијалне проблеме, пружа сугестије за предузимање оптималних акција и предвиђа принос меда – објашњава др Петар Пејић, генерални директор "Беехолда".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/31/naftausa.jpg?itok=zGkP_iWI)
ПАНИКА У САД ЗБОГ КРИЗЕ СА НАФТОМ: Ни резерве црног злата не помажу Белој кући да обори ОГРОМНУ цену горива
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/30/inflacija.jpg?itok=nkwNFHO8)
Некада омиљено место српских гастарбајтера, а данас се ОВА земља бори са рекордном инфлацијом
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/29/avucic.jpg?itok=eaJZYJIb)
"НЕ БИСТЕ ВЕРОВАЛИ КО ДОЛАЗИ У СРБИЈУ" Вучић о новом инвеститору: То су таква имена, страх ме да помислим!
Он каже да применом ове иновације професионални пчелари могу остварити већу зараду, хобисти могу више времена да посвете пчелама, а почетницима се значајно спушта праг неопходног знања и искуства потребних за улазак у свет пчеларства.
Домаћа иновација у Кенији
Лабораторијским тестирањем потврђена је функционалност технологије и постојање потребе на тржишту за производом нишког стартапа. Крајем 2020. године патентирали су производ и кроз пре-сеед програм "Еволут 4.0" Научно технолошког парка у Каунусу у Литванији кренули са развојем бизнис плана. Истовремено, ушли су у програм "Раисинг Стартс" Научно технолошког парка у Београду и добили и финансијску подршку за развој прототипа. Први прототип креиран је и успешно тестиран у пчелињаку на Власинској висоравни, док је други у процесу тестирања на пчелињаку "Међународног центара за физиологију и екологију инсеката" у Кенији.
Уз финансијску подршку Фонда за иновациону делатност кроз Програм раног развоја, у овој години планирају развој првог комерцијалног уређаја, тестирање и пласман на српско тржиште.
Добитници су друге награде на Такмичењу за најбољу технолошку иновацију у Србији 2021. које је 17. пут организовало Министарство просвете, науке и технолошког развоја уз подршку Привредне коморе Србије, Факулета техничких наука у Новом Саду, Технолошко-металуршког факулета у Београду и РТС-а.
Беехолд тим је формиран средином 2020. године, а чине га др Петар Пејић, генерални директор, Михајло Миловановић задужен за развој хардвера, Јелена Пејић која се бави развојем вештачке интелигенције, Тихомир Ђурковић води финансије, док Обрад Стајић ради на развоју софтвераа, а Иван Арсић креира дизајн.
На питање шта виде као највеће изазове у наредном периоду, рекли су:
Као највећи изазов видимо проналажење адекватног модела монетизације који ће бити прихватљив за кориснике а и за нас.
Наше решење омогућава неинвазивно пчеларење, што би изначило да ће отварање кошница и узнемиравање пчела бити сведено на минимум. Поред тога, коришћењем најновијих технологија моћи ћемо да детектујемо проблеме и омогућимо пчелару да благовремено одреагује. Наш систем ће, надамо се, отклонити улазну баријеру и повећати број пчелара у свету. Прецизни подаци о стању пчелињег друштва у сваком тренутку, које ми прикупљамо, су огроман ресурс за даља истраживања.
Програм Раисинг Стартс реализује се уз подршку Владе Швајцарске, у оквиру пројекта “Технопарк Србија 2 – Подстицање извоза кроз развој технолошких паркова”. Програм спроводи Научно-технолошки парк Београд, у партнерству са Научно-технолошким парком Ниш и Научно-технолошким парком Чачак.