Пекинг страхује од одлива капитала: Да ли ће америчке санкције "зауздати" кинески раст?
Кина је усред трговинског рата, али њени економски проблеми су много дубљи и могли би ускоро да ескалирају, пише CNN.
Пекинг се већ бори са низом проблема које би интезивнији трговински рат могао да погорша. Кинеска привреда тренутно бележи најспорији раст од светске економске кризе. Оптерећен је дугом и суочава се с балоном на тржишту некретнина који би могао да пукне, али и слабљењем валуте.
КИНЕСКА ВОЈНА ИНДУСТРИЈА СВЕ ЈАЧА: Ни санкције неће зауставити извоз СТЕЛТ ЧУДОВИШТА (ФОТО/ВИДЕО)
Упркос новим тарифама Трампове администрације, кинески извоз и даље снажно расте, што је за 16% више. Међутим, то би могло да се промени у наредним месецима ако би тарифе порасле на 25% са 10% крајем децембра, како су САД и запретиле. Све то би додало проблема на листи Кине.
Укупан износ дуга у кинеском финансијском систему сада је неколико пута већи од укупне економије.
Нешто од новца ишло је у изградњу мостова, путева, и другу инфраструктуру, али је пуно ипак завршило у мање продуктивним секторима привреде, као што су велике, неефикасне државне компаније. Динамичнији приватни сектор није имао то да искористи.
Крајем прошле године Пекинг је појачао своје напоре да смањи ниво дуга, што је један од главних разлога због којих привреда сада губи замах.
Неки аналитичари су међутим, скептични према посвећености кинеске владе да очисти свој финансијски систем, поготово пошто се успоравање продубљује и трговински рат интензивира.
Многе покрајинске владе и државне компаније трудиле су се да "пливају" и не узимају кредите.
Влада такође покушава да смањи притисак на кинески јуан, који је од јануара потонуо за више од 9% у односу на долар.
НЕМЦИ СУ ПОЛУДЕЛИ ЗА ЗЛАТОМ, ШТА СЕ ДЕШАВА?! Како су инвеститори зарадили БАСНОСЛОВАН НОВАЦ?
Слабији јуан је подстакао огромну кинеску извозну индустрију, али падови су проузроковали друге главобоље.
Усред оштрих падова 2015. и 2016. године, огромне количине новца однете су из Кине, криза је приморала Пекинг да реагује и тако је брзо пао у зачарани круг, каже економиста Ману Баскаран, оснивач истраживачке компаније ЦА из Сингапура.
- Могло би и даље да дође до огромног одлива капитала - рекао је он.
Још једна опасност прети на прегрејаном тржишту некретнина у земљи.
Кинески председник отворио Сајам: Успешан наступ српске привреде у Шангају (ФОТО)
Према подацима истраживачке куће Гавекал, цене су више него удвостручене у последњих десет година, због слабих каматних стопа и недостатка станова у већим градовима.
Али тржиште некретнина сада "изгледа да показује неке недостатке", рекао је Аидан Иао, виши економиста у АКСА. Он је указао на неке случајеве великих инвеститора који су смањили цене због слабе тражње.
- Само је питање времена када ће тај балон пући - додао је Јао.
Ербас не очекује пад продаје због тензија између САД и Кине
Индустрија некретнина је једна од ретких светлих тачака за кинеску економију али може врло лако да се претвори у терет ако се "охлади", кажу аналитичари истраживачке фирме Фитч солушн.
Кинески званичници су се окренули смањивању пореза, трошењу у инфраструктуруи лабавој монетарној политици док су покушавали да подстакну раст. Али неки стручњаци сматрају да су то погрешни рецепти за економске проблеме земље.
- Кинески проблеми су хронични, а не акутни - рекао је Дерек Сисорс, стручњак из Кине у америчком ЕЕ.
ЕУ губи огромне своте новца због санкција Русији! Лавров - То је утицај Вашингтона!
Према његовом мишљењу, главна питања, као што кинеска популација која брзо стари и неконкурентно пословно окружење, у великој мери се занемарују.
- Старе, задужене економије не расту - рекао је.