ПЛАЦ ЗА 100 ЕВРА? Државне парцеле све примамљивије грађанима, погледајте зашто
Земљиште се нуди у вишегодишњи закуп од пет али и на 10 и 15 година, што је додатно повећало интересовање.
Закуп државног пољопривредног земљишта у Србији и цена закупа парцела имају тенденцију раста и у години пандемије. Уобичајено је да се борба за сваку слободну плодну ораницу води већ годинама у Војводини. Оно што је карактеристично јесте да се повећање интересовања за најам државних ораница све више примећује и централној Србији.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/08/30/profimedia-0002350091.jpg?itok=ElGKgZaI)
УСКОРО ЛЕЖЕ НОВАЦ НА РАЧУНЕ 1.700 ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Максималан износ за одређене групе грађана и до ПОЛА МИЛИОНА евра
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/09/26/profimedia-0006753243.jpg?itok=YXF2_S0D)
БЕОГРАД УСКОРО ДОБИЈА СВОЈ МЕТРО: Познато када почиње изградња друге линије превоза
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/11/14/profimedia-0005012678.jpg?itok=rK2YYt-Q)
СРБИЈА СВЕ БЛИЖА ИЗГРАДЊИ ФРУШКОГОРСКОГ КОРИДОРА: Раписан тендер, вредност пројекта 30 милиона динара
- У великом делу општина завршени су други и трећи круг јавног надметања, и дефинитивно можемо да кажемо да постоји повећано интересовање за закуп државног земљишта. То се може видети по површинама које су дате у закуп и у Војводини и у централној Србији - каже Бранко Лакић, директор Управе за пољопривредно земљиште.
Додаје да је, пре неколико година, било на десетине општина у Србији где уопште није било интересовања за најам али да је таквих сада "јако мало". Према подацима Управе за пољопривредно земљиште, у низу локалних самоуправа (у односу на 2018–2019) порастао је број закупљених хектара.
Према речима Бранка Лакића, битан утицај на веће интересовање има то што данас имамо дигитално управљање земљиштем, као и дигитална јавна надметања.
- Пре свега, постоји отвореност. Ранг-листе се објављују на сајту, тако да свако може да има увид у податке. Пољопривредници, такође, могу да виде којим земљиштем држава управља и шта се нуди у закуп, тачан положај и стање на терену на различитим сателитским подлогама. То је јако важно, јер да би неко постао закупац мора да види и где се то земљиште налази, колико је рецимо удаљено од пута - каже Лакић.
Други разлог раста интересовања, додаје, јесте и то што се земљиште сада нуди у вишегодишњи закуп од пет али и на 10 и 15 година. Просечна прошлогодишња цена закупа државног пољопривредног земљишта у Србији била је 183,6 евра по хектару. Међутим, како је објавио "Агросмарт" у готово свим локалним самоуправама просечне цене су више.
У Старој Пазови просек је 507 евра, у Темерину 490, у Србобрану 241, у Кули 229… Нови Бечеј је, како се наводи, једна од малобројних војвођанских општина у којој закуп пољопривредног земљишта кошта мање од републичког просека - 100 евра.
Лакић објашњава да у овој фази поступка, у фебруару, још немамо прецизне податке о просечној цени закупа земљишта на нивоу Србије, јер добар део Војводине није завршио јавна надметања. Међутим, тенденција јесте да расту и потражња и цена, закључује Лакић.
У Бољевцу је, рецимо, број закупљених хектара готово удвостручен са 273 на 538 хектара, као и у Крушевцу са 51 на 106 хектара. У Димитровграду је дошло до повећања са 1.402 на 2.508 закупљених хектара, Лесковцу са 1.499 на 1.980, а у Пожаревцу са 144 на чак 1.796 хектара, што је вероватно један од рекордних пораста.
Из до сада обрађених података може се видети да је у око 60 локалних самоуправа у Србији забележен раст закупљених површина државног пољопривредног земљишта.