КАКО ДА ЗАМЕНИТЕ ПОЦЕПАНЕ НОВЧАНИЦЕ? Ево шта треба да урадите
Према важећим прописима оштећене новчанице страних и домаћих валута мењају све банке у Србији, уз провизију која може да иде до пет одсто.
Скоро свима се некад десило да у џепу од панталона или јакне нађу оштећену новчаницу која мирише на омекшивач из веш машине, али дешава се да се поцепају и у новчанику или понека дође уз кусур. Трговци одбијају да приме такав новац, зато је Biznis.rs истраживао како можете да извршите замену.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/09/156222971_10224151463683196_3016361957962313239_n.jpg?itok=4Lfw9n61)
ВЕЋ СТЕ СЕ ПРИЈАВИЛИ ЗА 3.000 ЗА ВАКЦИНИСАНЕ? Познато када креће исплата и којим редом ће новац стизати на рачуне
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/30/umetnik.jpg?itok=O6lY0wMF)
БУДАЛА И ЊЕГОВЕ ПАРЕ... Продата је НЕВИДЉИВА скулптура, прва у историји - за 15 ХИЉАДА ЕВРА!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/17/profimedia-0316001142.jpg?itok=WSpHs1VO)
ИСТИЧЕ РОК ЗА ЗАМЕНУ "ШВАЈЦАРАЦА" Народна банка Србије упозорава, урадите то до овог датума
Према Одлуци о управљању токова готовине, банке су у обавези да замене оштећене динаре. Једини услов је да се на замену донесе најмање 51 одсто површине новчанице, у једном или више делова који несумњиво потичу од исте новчанице.
- Банка прима оштећену новчаницу од клијента и издаје му потврду. У случају да постоји сумња у исправност новчанице, Народна банка Србије ради експертизу и процењује да ли ће извршити замену новца“ - објаснили су из Народне банке Србије (НБС).
Како су навели, када се заврши експертиза, клијент преко банке добија обавештење од НБС да ли је замена могућа или није.
Са собом морате имати личну карту или други документ за идентификацију у два случаја – када је неизвесно да ли ће НБС заменити новчаницу, или када се сумња да је новац означен, што отвара сумњу да је прибављена незаконито.
- У случају да се ради о фалсификатима или аутентичним (оригиналним) новчаницама које не испуњавају услове за замену који су наведени у поменутој Одлуци, оштећени новац неће бити замењен - поручили су из НБС.
Нема бриге ни када је су у питању еври, нека друга страна валута или ваноптицајне новчанице. Могу се заменити код пословних банака или овлашћених мењача, међутим, они имају слободу да сами одреде услове попут провизије и критеријума за пријем новца.
- Народна банка Србије не наплаћује банкама накнаду за замену оштећених динарских новчаница, док се замена оштећених и ваноптицајних новчаница страног новца наплаћује банкама у висини од 1,5 одсто - рекли су из НБС.
Јен, лира, куна, рубља, злот.., банке и мењачи могу да раде са чак 22 стране девизне валуте према Одлуци о врстама девиза и ефективног страног новца који се купују и продају на девизном тржишту. Замену грађани могу извршити и у централној банци која је издала ту валуту.
- Ако је у питању евро, оштећене новчанице је могуће заменити у некој од централних банака земаља Европске монетарне уније (земље које користе евро као заједничку валуту). Детаљна обавештења о условима замене могу се видети на интернет страницама централних банака - истакли су из НБС.