Подаци НСЗ: Незапосленост смањена за 10 одсто, 10 конкурса за субвенције расписано данас
У Београду је број незапослених у односу на исти период прошле године мањи за 12 одсто
У Србији је тренутно 625.000 незапослених и у односу на јануар 2017. то је за 10 одсто мање, каже директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић.
Прочитајте и:
У Београду је број незапослених у односу на исти период прошле године мањи за 12 одсто, рекао је Мартиновић и напоменуо да тај број сада 87.000.
- Београд је данас у бољој позицији - закључио је Мартиновић, наводећи да је на смењење незапослености утицала већа привредна активност, али и амбијент који је привукао стране инвеститоре.
За активне мере запошљавања ове године ће бити издвојено 3,65 милијарди динара из средстава НСЗ и додатних 550 милиона динара за особе са инвалидитетом, а јавни позив за њихову реализацију расписан је данас, рекао је Мартиновић.
Он је додао да ће, поред тога, на располагању бити и пет милиона евра из претприступне помоћи што ће, каже, укључити додатних 1.500 особа у програме мера који су идентични позивима НСЗ.
- Ми смо расписали 10 јавних позива за различите категорије. Ту су програми стручне праксе за младе људе који излазе из процеса образовања, програм стицања практичних знања за неквалификоване и дугорочне незапослене, као и програм обука за познатог послодавца. Један од програма који се највише тражи је отварање нових радних места и самозапошљавања - навео је Мартиновић.
Наградна игра "Узми рачун и победи" имаће ДВА циклуса, а ево којих датума су ИЗВЛАЧЕЊА
Напомињући да је прошле године више од 100 локалних самоуправа учествовало у суфинансирању програма, а да је 40 самостално финансирало мере запошљавања, Мартиновић је казао да сличну ситуацију очекује и ове године.
Како је рекао, општине и градови могу да аплицирају за суфинансирање мера до 19. фебруара.
- Очекујемо да се одазову у великом броју. Сви они захтеви који буду у складу са акционим националним планом и са нашим упутствима биће уважени. Верујем да ће локалне самоуправе бити задовољне износом средстава које ће добити као подршку њиховим буџетима - рекао је Мартиновић.
На посао, каже, најдуже чекају они који немају квалификације и који нису улагали у своје вештине, те су кроз процес образовања прошли без стицања стручних пракси.
- На жалост, има и таквих, око 30 одсто на нашој евиденцији - закључио је Мартиновић.
НЕ РИЗИКУЈТЕ: Ево зашто ОБАВЕЗНО морате да скокнете до банкомата пре Дана државности
Говорећи о преквалификацији, директор НСЗ је навео да је највише људи заинтересовано за ИТ сектор, уз напомену да постоји велика листа дефицитарних занимања.
- Највеће интересовање влада за ИТ сектором. Оно што видимо да је тражено јесу занатлије попут бравара, тесара, молера, керамичара, заваривача. Тражени су и кувари, посластичари и пекари, али и радници обезбеђења, неговатељице... - рекао је Мартиновић.