Породица УРЕДНО ПЛАЋАЛА порез 20 година, а онда им је саопштено да им прети казна од 150.000 ДИНАРА због БИТНЕ СТВАРИ!
Једна породица из Србије доживела је прави пех са плаћањем пореза, и то због ствари коју нису обавили, а морали су.
- Деда нам је умро пре 20 година, а порез на кућу је и даље стизао на његово име. Мислили смо да је то у реду, да је важно само платити, све док нам није стигла опомена и претња да ћемо бити кажњени. А казна је папрена - од пет до 150 хиљада динара.
У року од пет дана морали смо да пријавимо имовину Секретаријату за јавне приходе, а процедура је поприлично једноставна - потребно је попунити формулар и доставити копије решења о наслеђивању.
ГРАЂАНИ ОПРЕЗ! Иза натписа АКЦИЈА у продавницама, крије се НАЈСТРАШНИЈА ПОДВАЛА
Сви који су навикли да на име преминулог члана породице плаћају порез могли би да заврше код судије за прекршаје, па макар не били дужни ни један једини динар. Чак и пре него што се заврши оставинска расправа, потребно је да смрт члана породице пријавите порезницима.
- Порез се не може утврђивати и плаћати на умрло лице. Ако није расправљена заоставштина, од дана смрти, обвезник пореза на имовину на права на непокретности преминулог обвезника је држалац непокретности. Обавеза је, дакле, држаоца непокретности да Секретаријату за јавне приходе, надлежном одељењу према месту непокретности достави доказ о смрти пореског обвезника и да поднесе пореску пријаву PPI-2 за утврђивање пореза на имовину, на своје име - казали су у надлежном градском Секретаријату.
Када се заврши оставинска расправа, тада наследници морају да пријаве своју новостечену имовину.
- Наследници су у обавези да у року од 30 дана од дана правоснажности решења о наслеђивању, доставе Секретаријату за јавне приходе, надлежном Одељењу, пореске пријаве на основу којих ће се утврдити годишњи порез на имовину наследницима - кажу у Секретаријату.
Срби, стижу лепе вести! У 2019. плате ВЕЋЕ до 12 одсто: Највеће повећање за медицинаре и полицајце
У оба случаја обвезници могу остварити право на порески кредит, уколико станују у предметној непокретности, односно имају исту порескоправну ситацију као и преминули власник, напомињу у Секретаријату за јавне приходе.
СТИЖЕ ДУГО ЧЕКАНИ НОВАЦ! Од првог јануара незапосленим мајкама са ТРОЈЕ ДЕЦЕ исплата 15.000 ДИНАРА!
Обавеза подношења пореских пријава је прописана Законом о порезима на имовину: За имовину која се стекне, започне или престане да користи у току године, подноси се пореска пријава у року од 30 дана од дана настанка такве промене.
Према Закону о пореском поступку и пореској администрацији на неподношење пореске пријаве прописане су казне од 5.000 до 150.000 динара, напомињу у Секретаријату.
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.