ПОСКУПЕЛО УЉЕ У СРБИЈИ! Огласило се и Министарство: Како то утиче на цене осталих намирница?
Смањена понуда сунцокрета на глобалном нивоу се прелила и на српско тржиште и довела до раста сировине. Шта то значи за цене свих намирница?
Суноцокретово уље у Србији значајно је поскупело. Ово је посебно приметно после истека забране посксупљења за тридесетак основних намирница, те се сада литар зејтина креће од 147 до 17 динара.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/21/pjimage_4_1.jpg?itok=wOTsU4rV)
СТИЖЕ "ВОЖД КАРАЂОРЂЕ" ДА ПОДИГНЕ ИСТОЧНУ СРБИЈУ: Нове инвестиције и боља будућност - ево како ће изгледати ауто-пут
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/21/116335775_10222549795042481_7710452623780186674_o.jpg?itok=0F47YPPU)
ШКОЛЕ ПРЕЛАЗЕ НА ОНЛАЈН НАСТАВУ, АЛИ НЕ СВИ ЂАЦИ? Пар опција је на столу, званична одлука очекује се у понедељак
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/26/tan2020-10-24_1053636_101.jpg?itok=N03sWGU3)
ПОНОВО ПАДА ЈАВНИ ДУГ: Предлог буџета за 2021. у Скупштини Србије
Како су нам рекли из ресорних министарстава, трговци су доставили нове ценовнике, а разлог је скок цена сунцокрета због светске несташице и велика тражња за овом уљарицом.
- Главни разлог за поскупљење сунцокретовог уља је раст цена инпута у производњи ове намирнице, тачније сунцокрета који је поскупео на међународном тржишту услед лошијег овогодишњег рода највећих светских произвођача. Смањена понуда сунцокрета на глобалном нивоу је, услед велике потражње која се прелила и на српско тржиште, очекивано довела до раста сировине у односу на прошлогодишњу жетву, а последично је то имало директан утицај на цену финалног производа, што представља уобичајено понашање учесника у тржишној економији - објаснили су из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Исто су рекли и при Министарству пољопривреде. Ове године, род је очигледно лошији а погођени су пре свега велики произвођачи попут Бугарске и Румуније.
Истичу да наша земља није велики произвођач сунцокрета и да се та количина креће око 700.000 тона. Али с друге стране, по потрошњи уља, ми смо у самом врху Европе. Домаћи произвођачи стога, по правилу, прате светске.
На питање да ли ће цена уља наставити да расте и да ли држава може да контролише цене, из Министарства трговине указују да редовно прате стање.
- У овом тренутку нема бојазни да би могло доћи до поремећаја у снабдевености уљем на тржишту Србије, јер су упркос нешто лошијем овогодишњем роду, обезбеђене довољне количине до следеће жетве. Ипак, министарство ће пажљиво наставити да прати дешавања на домаћем тржишту, поготово у условима глобалне пандемије изазване вирусом КОВИД 19 коју прате турбуленције на глобалном тржишту - истичу у Министарству.
У том смислу, како су нам рекли, тренутни раст цена уља не треба да изазива било какво психолошко оптерећење за грађане које би довело до повећане набавке и стварања непотребних залиха.
Питали смо и да ли уље може да утиче на цену других намирница, и да ли се може очекивати промена на рафовима у том смислу, из министарсава нас уверавају да нема разлога за такав страх.
- Не очекујемо проблеме у снабдевености ни другим основним животним намирницама, попут брашна, шећера, меса јер Србија располаже са добром сировинском базом. Међутим, уколико дође до поремећаја на тржишту у погледу снабдевања робом, држава може да интервенише из робних резерви у циљу очувања стабилности на тржишту, да донесе привремене мере заштите тржишта у смислу ограничавања висине цена и висине маржи за основне животне намирнице ( Закон о трговини), али и да омогући бесцарински увоз - рекли су саговорнци.