ПОТРАЖЊА ЗА СТАНОВИМА У СРБИЈИ СЕ НЕ СМАЊУЈЕ! Зашто је квадрат у Београду четврти најскупљи у Европи?
Београд је на четвртом месту на листи најскупљих градова у Европи по ценама некретнина у односу на висину прихода становника
Упркос пандемији корона вируса, потражња за становима у Србији и њихова куповина се не смањују. Пропорционално порасту тражње за становима расле су и цене стамбеног простора, и то до те мере да је Београд у тој категорији сврстан међу најскупље градове у Европи.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/04/profimedia-02958094741.jpg?itok=4ABTcan_)
НОВИ БЕОГРАДСКИ АЕРОДРОМ БИЋЕ КОД ДОБАНОВАЦА: И Нови Сад добија потпуно нову ваздушну луку (МАПА)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/11/09/profimedia-0311044026.jpg?itok=EWW6uYRP)
НЕКАД ЈЕ БИО СИРОМАШАН ГРАД, А ДАНАС "КИДА": Ниш спреман за отварање седме фабрике, посла има за 1.000 људи
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/04/pjimage_25.jpg?itok=-Gb_F4k9)
"ОВО ЋЕ БИТИ ПРВИ ТЕСТ" Момировић очекује саобраћај на обилазници око Београда до краја месеца (ФОТО)
Према информација доступним на сајту Нумбео, који важи за највећу светску базу података о животним трошковима и квалитету живота, Београд је на четвртом месту на листи најскупљих градова у Европи по ценама некретнина у односу на висину прихода становника.
Однос цена некретнина и просечних прихода Београђана износи вртоглавих 19,77. Главни град Србије се тако нашао иза Москве (односно 21,12) која је на првом месту, Париза (20,97) и Сплита (19,77), а испред Владивостока (18,63), Гдањска (18,31) и Милана (17,85).
Ако узмемо у обзир да је прошле године у Србији продато некретнина у вредности од око 4.2 милијарде евра, што је више од просека за претходне три године, стиче се утисак да је тржиште некретнина остало имуно на кризу.
На пример, цене станова у центру града се крећу од 2,000 евра по квадрату па навише, у зависности од структуре, спратности и квадратуре, док се на периферији цене крећу између 1.000 и 1.400 евра.
Најскупљи квадрат стамбеног простора у Србији у 2020. години је продат у Београду на води и коштао је невероватних 9.600 евра.
У Грађевинској дирекцији Србије кажу да је потражња тренутно већа од понуде, што утиче на раст цена. Постојао је краћи застој због короне у реализацији у марту и априлу прошле године, али се тржиште врло брзо стабилизовало и вратило на ниво пре епидемије, кажу у ГДС.
Продаја је почела да расте већ у другој половини маја и од тада се бележи константан раст продаје и интересовања купаца.
Стручњаци указују на неколико фактора који поспешују потражњу за становима у престоници.
Потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић, указује на чињеницу да је велики број грађана који желе да спасу девизну штедњу, уложио исту у некретнину.
- Основни разлог овакве потражње за становима је жеља људи да се реше своје девизне штедње, за коју готово да нема камате. Неизвесност курса евра и долара, те страх да уштеђевина може да нестане гура грађане ка улагању у некретнине - каже Родић.
Додатан фактор, који подстиче улагање девизне штедње грађана у некретнине, је лош положај људи на тржишту рада, додаје Родић.
- Услед кризе, све је мање људи са сталним радним односом, а банке не издају кредите грађанима без сталног радног односа, те се они окрећу улагању своје уштеђевине - закључује Родић.
Слично мишљење има и Милић Ђоковић, стручњак за некретнине. Он узрок раста цена види у недостатку сигурних инвестиционих прилика за грађане и ниске каматне стопе на стамбене кредите.
- Цене некретнина скачу због пораста цене капитала. Кредити и новац су тренутно јефтини, камате на кредите се крећу између 2,5 и 3 одсто, а ситуација је таква да људи немају где да сигурно уложе сем у некретнине. Приградска насеља су повољнија "обичним", просечним грађанима који не могу да приуште куповину станова на атрактивним локацијама у граду - каже Ђоковић.
Он додаје да просечни грађани имају пристојне плате, али да им се свакако много више исплати да уложе у некретнину у приградским насељима, јер тамо добијају више квадрата у неким другим општинама у Београду, по истој цени.
- Полако се ради инфраструктура у тим насељима. Ради се нова канализација, струја и путеви. Ако ти радови дају очекиване резултате, и ако све прође пристојно и нормално, сасвим је у реду купити - закључује Ђоковић.
Још један узрок расту цена некретнина је велики број инфраструктурних радова у Београду, како у центру града тако и на периферији.
Да су инфраструктурни радови замајац инвеститорима потврђују и из једне београдске агенције за некретнине. Они истичу да је за нове инвеститоре привлачна чињеница да, за разлику од атрактивних локација у граду, у приградским насељима нема толико конкуренције те је лакше започети посао.
Према мишљењу инвеститора и грађевинаца, поскупљење термоизолационих материјала може бити један од кључних факотра који ће утицати на потражњу и раст цене квадрата.