ПОТВРЂЕНО: Електронске фактуре ВАЖЕ без потписа и печата, ПРИЈАВИТЕ инспектора који то не поштује
Информација од великог значаја за фирме и књиговође
Иако је по прописима печат отишао у историју, а електронска фактура је важећи документ без печата и потписа, предузетници у Србији у пракси суочавају са проблемом да им купци не прихватају овакве рачуне. Образложење је, како кажу неки од предузетника и књиговођа, да за неке инспекторе Пореске управе то и даље није валидан документ, нарочито ако је у питању већи износ на фактури.
Прочитајте и:
- Послао сам рачун мејлом, међутим из књиговодства фирме која се бави трговином речено ми је да морам да пошаљем папирну фактуру са печатом и потписом, јер, како тврде, инспектори Пореске управе им то захтевају, и то посебно за веће износе на рачуну. Не разумем, тежимо модернизацији и економичности у пословању, доносимо прописе а онда их упорно не спроводимо и то чине исти они који уредбу и доносе - каже Иван Ђ. из Београда.
А шта пише у прописима? Закон о е-пословању дозвољава употребу електронске фактуре без потписа и печата, док Закони о рачуноводству и ПДВ-у недвосмислено дозвољавају коришћење папирне фактуре без потписа и печата. Такође, министарства финансија и трговине издала су Објашњење о електронским фактурама са инструкцијом свим инспекцијским органима како да поступају с том врстом документа.
Наградна игра "УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ" НАСТАВЉА: Уручени кључеви добитнику стана у Новом Саду (ФОТО)
- Законски оквир за коришћење фактура без печата постоји и то значи да би против инспектора који тражи фактуру са печатом могла да буде поднета прекршајна пријава - указују у НАЛЕД-у.
Наши саговорници сматрају да је ипак реч о појединачним случајевима и зато је важно да држава више ради на информисању и едукацији како привреде тако и инспектора о регулативи, предностима и значају електронских фактура, смањењу трошкова и већој ефикасности административних процедура које омогућава електронска комуникација приватног и јавног сектора.
- Привредници би овакве случајеве требало да пријављују и на располагању им је портал Координационе комисије за инспекцијски надзор (inspektor.gov.rs) јер ће помоћи да комисија евидентира где се и даље дешава оваква пракса како би могла да буде исправљена - истичу у НАЛЕД.
Из пореске управе наводе да рачуноводствена исправа, укључујући рачун или фактуру, представља писани документ или електронски запис о насталој пословној промени, која обухвата све податке потребне за књижење у пословним књигама тако да се из рачуноводствене исправе недвосмислено може сазнати основ, врста и садржај пословне промене.
КРАЉЕВО ЈЕ СПАШЕНО: Посрнули гигант добио власника
- Пореска управа Републике Србије поступа у складу са позитивним законским прописима и објашњењем Министарства финансија и Министарства трговине, туризма и телекомуникација у вези са издавањем и књижењем рачуна (фактура) у папирном и електронском облику без употребе печата и потписа, од 12. децембра 2017. године, а којим је извршено прецизирање у смислу да рачуноводствене исправе, укључујући фактуре, могу бити потписане електронским потписом или другом идентификационим ознаком. С тим у вези, изједначава се валидност фактуре потписане електронским потписом, односно издате у папирној форми - наводе из Пореске управе.
Такође, и у Министарству финансија наводе да електронске фактуре не морају да имају печат и потпис.
Ова информација је од великог значаја за фирме и књиговође, следећи пут када им било ко буде, супротно закону, тражио електронску фактуру с електронским потписом, или исту у папирном облику, с потписом и печатом.