ПОСАО У УСПОНУ: Фабрике за производњу хране за кућне љубимце у Србији бележе извоз вредан милионе евра
Највећу размену ових производа имамо са земљама ЕУ и то је постао изузетно исплатив посао у Србији.
Производња хране за псе и мачке постала је уносан бизнис последњих година. Само у 2020. Србија је извезла 39.118 тона ове робе, вредне 89,5 милиона евра. У 2012. години, вредност изоза била је готово десет пута мања - 7,1 милион, а количина 8.280 тона.
СТИЖУ НОВЕ ДОЗЕ ВАКЦИНА: Помоћ Меридиана за више од 50 болница Србије
ХОЋЕ ЛИ БИТИ ПОСЛА У ХРВАТСКОЈ ЗА СЕЗОНСКЕ РАДНИКЕ ИЗ СРБИЈЕ? Која су то најтраженија занимања код комшија
БРАТСКА ЉУБАВ И ПОМОЋ ЗА ПРИМЕР У РЕГИОНУ! Ево колико је Србија помогла Српској у еврима
Да је овај посао у успону и добар за улагање недавно је поменуо и министар пољопривреде Бранислав Недимовић. Како је рекао, производња хране за кућне љубимце из четири фабрике у Србији бележи значајан раст извоза.
- У Србији се праве готови и полупрерађени производи, али и кланични отпад треће категорије, који се обради до неког нивоа и тако извози. Највише извозимо у Русију, Пољску, Италију, Грчку, Чешку, Швајцарску, Француску, Израел, Босну и Херцеговину, Велику Британију и Албанију - објашњава Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство и прераду сточних производа у Привредној комори Србије.
Званични подаци показују да смо прошле године увезли 39.520 тона хране за псе и мачке. Вредност овог увоза била је 37,5 милиона евра. Оваква ценовна разлика између увоза и извоза, иако су сличне количине у питању, како објашњва Будимовић, може бити та, јер имамо фабрике које праве и пакују једнократне кесице хране за употребу које продајемо, а с друге стране, набављамо у џаковима од по 25 килограма, па је то јефтиније. Храну за псе и мачке увозимо, осим из ЕУ, из САД и Велике Британије.
- Највећу размену ових производа имамо са земљама ЕУ и то је постао изузетно исплатив посао у Србији. Не говори се много о овом послу, па се ни не зна колико је уносан. Имамо четири фабрике за производњу хране за псе и мачке, али и фирму у Бачкој Тополи, која прави полупроизводе који се извозе и даље обрађују. Овим послом у Србији углавном се баве наше, домаће компаније - објашњава Будимовић.
Значајна вредност извоза хране за псе и мачке бележи се у 2018. годни, када је она износила 48,5 милиона евра. Годину дана пре тога извезли смо робу вредну 34,1 милион. Српске фабрике су, иначе, дуплирале извоз ове робе, у 2020. години, у односу на 2017. када је он био 20.227 тона.
Концентрат шаљемо у Перу
Србија је прошле године извезла и 247.000 тона хране за животиње. Осим оне за псе и мачке, ту спадају и друге компоненте које се праве и убацују у сточну храну. Вредност овог извоза била је 167,6 милиона евра и четири пута је већа него у 2012. години. Извоз је пре девет година био 103.098 тона.
- У храну за животиње спадају разне смеше, минерално-витаминске или биљне компоненте, сунцокретова и сојина сачма - објашњава Будимовић.
- Све су то смесе које се пре храњења животиња мешају са кукурузом, јер се он не ставља у њих. Ову храну за животиње извезли смо у ВиХ, Велику Британију, земље ЕУ, Северну Македонију, Кину, Албанију и у Перу.