Пулсни оксиметар у понуди одабраних Lilly дрогерија: БРИГА О ЗДРАВЉУ РЕДОВНИМ МЕРЕЊЕМ НИВОА КИСЕОНИКА У КРВИ
Превентива као вид бриге о здрављу важнија је него икад, нарочито када нам свакодневне обавезе остављају све мање времена за контроле и одлазак код лекара.
Са посебном пажњом морамо се посветити редовном проверавању здравља и функције дисајних органа који су, заједно са телесном температуром, крвним притиском и срчаном фреквенцијом, један од пресудних показатеља за праћење основних функција организма.
Процену функције дисајних органа омогућила нам је савремена медицина, креирањем практичног и једноставног уређаја – пулсног оксиметра. Овај уређај омогућава проверу засићења артеријске крви кисеоником, као и рад срца и пулса. Имајући у виду да засићење кисеоником указује на проценат хемоглобина у артеријској крви која је напуњена кисеоником, итекако је важан параметар за процену респираторне функције, а самим тим и очување здравља.
Предности пулсног оксиметра су безболна и неинвазивна метода, што га чини погодним за све старосне групе, од деце до пацијената у старијој животној доби. Осим тога, захваљујући једноставној употреби, оксиметар може да се користити у приватној употреби, код куће, као и здравственим установама. Како би пружиле подршку превенцији и указивању на важност исте, пулсни оксиметар уврстиле су у понуду и Lilly Дрогерие, те га од сада можете пронаћи у свим дрогеријама у Београду, Крагујевцу, Новом Саду, Нишу и Ужицу.
Поред поменуте намене, пулсни оксиметар користи се и у различитим ситуацијама као што је, пре свега, брза провера респираторних дисфункција. Уређај је посебно погодан за људе са срчаном болешћу или астмом. Такође, препоручена је употреба код пацијената са различитим болестима респираторног тракта, за проверу нивоа хемоглобина код пацијената са апнејом, код пушача, али и код људи који су изложени загађеној околини у радном окружењу. Такође, оксиметар је изузетно користан и за здраве људе, управо због важности превентиве, али и спортисте, рекреативце и све који вежбају на већим надморским висинама, као што су планинари и скијаши.
За мерење сатурације кисеоника у крви пулсним оксиметром потребно је свега неколико минута, и то једноставним убацивањем кажипста у предвиђен део уређаја, а потом и притискањем тастера функције, након чега се вредности прикажу на специјализованом монитору. Оно што је важно знати приликом мерења јесте да су вредности засићености кисеоником, у нормалним условима, изнад 95 одсто, док је нормалан распон вредности између 94 одсто и 99 одсто. Случај у којем се препоручује посета лекару је смањен опсег, и то између 90 одсто и 94 одсто.
Ниска вредност засићености кисеоником, мања од 90 одсто, углавном указује на основне болести - респираторне болести, астму, застој рада срца и слично, када је потребно потражити хитну медицинску помоћ. Истовремено, људи са ниском вредношћу засићености кисеоником имају већу вероватноћу да имају симптоме као што су недостатак даха, убрзан рад срца, слабост, нервоза и појачано знојење. У таквим случајевима потребно је надгледање уз помоћ пулсног оксиметра праћено медицинским надзором, будући да такве ситуације могу бити ризичне по здравље и живот људи.