ПУТИНОВА НАРЕДБА: Срушите све ХРУШЧОВКЕ, правите нове!
Програм рушења неквалитетних петоспратница из педесетих година...
Руски председник Владимир Путин наложио је градоначелнику Москве Сергеју Собјањину да сруши све "хрушчовке“ - петоспратнице из педесетих година прошлог века.
Како преносе медији, Путин је наложио да се на њиховом месту изграде нове зграде.
РАДИТЕ ПО 8Х ДНЕВНО, АЛИ НЕМАТЕ ДОВОЉНО НОВЦА? Ово су НАЧИНИ да зарадите ЈОШ ВИШЕ!
Многе „хрушчовке“ су већ срушене. Остало је још око 7.500 таквих петоспратница. Процењује се да је реч о око 25 милиона квадратних метара. У њима живи 1,6 милиона Московљана. Ипак, људи неће остати на улици. Градске власти обећавају да ће они добити нове станове у истом делу града у којем су до сада живели.
Расељавање грађана и масовно рушење „хрушчовки“ почело је у Москви још крајем деведесетих година, а урбанистички развој руске престонице се интензивно наставља без обзира на санкције Запада и економску кризу.
Жилье для каждого пятого москвича: что известно о новой программе сноса пятиэтажекhttps://t.co/apDYpyjTXU pic.twitter.com/DZH07Mpw99— ТАСС (@tass_agency) February 22, 2017
Програм рушења ових неквалитетних петоспратница годинама се спроводи по једном те истом моделу: прво се у комшилуку подижу зграде у које се Московљани пресељавају, а потом се на њиховом месту зидају нове, квалитетне вишеспратнице.
Досад је око 160 хиљада московских породица прешло из старих „хрушчовки“ у нове станове.
ЗБОГ ПРЕВЕЛИКОГ СТРЕСА: Избо сам себе ножем да не би морао на посао!
"Хрушчовке“ су грађене после Другог светског рата, за време Никите Хрушчова (по коме и носе име), да би се решио ургентни проблем обезбеђивања смештаја за милионе људи, који су се у то време масовно насељавали у главни град или зарад пресељења оних породица које су до тада живеле у заједничким становима, популарно названим „комуналке“.
Пресељење из "комуналки“ у властити стан представљало је спас и огромну срећу за совјетске грађане који су до јуче са породицом живели у једном собичку, а кухињу и купатило делили са људима са којима немају много тога заједничког.
Јефтини стамбени блокови са "хрушчовкама“ су готово ницали преко ноћи. Танки зидови од пресвучених глинено-бетонских панела, тесне собице, сићушне кухиње и минијатурна купатила у којима се ни руке не могу раширити, од почетка су били предвиђени за рушење.
Још приликом градње било је планирано да се "хрушчовке“ користе само 25 година, и нико није ни помислио да ће оне преживети више од пола века.
Сви станови у "хрушчовкама“ су готово идентични. То је можда најбоље описано у совјетском филму из 1975. "Иронија судбине“, који Руси већ деценијама традиционално гледају за Нову годину.
Овај филм се сматра култним и један је од омиљених међу Русима, јер прилично верно и духовито осликава реалност живота у совјетским блоковима.
Иначе, о потреби да се „хрушчовке“ замене почело је да се говори још осамдесетих година, али је распад Совјетског Савеза на дуже време одложио решавање овог проблема.
Грађевинари, депутати и остала стручна јавност сада кажу да би реконструкција таквих зграда била промашена инвестиција и да би то значило „бацање пара у ветар“, а истичу да је рушење једино решење.
Цевима и инсталацијама не може да се приђе, изолација је катастрофална, зидови су одавно у рупама или су испуцали, балкони само што се нису срушили. Осим тога, у тим зградама нема лифта, што представља проблем инвалидима, пензионерима и мајкама са малом децом. Другим речима, никакво реновирање не би помогло да се поправе услови живота у таквим здањима.
ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Јапанци скратили радну недељу!
Осим што ће бити решено стамбено питање многих Московљана, то ће значити и квалитетнији развој инфраструктуре у тим насељима — решиће се питање паркинга, транспортни проблеми, изградиће се нова дечја игралишта и паркови.
Пресељење грађана биће финансирано већим делом из градског буџета, а делом ће учествовати и инвеститори.