РАТ КОМЕ СЕ НЕ НАЗИРЕ КРАЈ! Први пут објављен тачан број жртава у најјачем крими сукобу на Балкану - ово посебно леди крв
Крвави обрачун између припадника „шкаљарског” и „кавачког” клана траје већ осам година. Током овог рата црногорских кланова страдали су многи који су у јавности означавани као припадници ове две групе настале расцепом некада јединствене криминалне организације.
Међутим сада је, вероватно први пут до сада, Управа полиције Црне Горе изашла са званичним подацима о броју убијених и ухапшених, као и о свим детаљима везаним за две криминалне групе које годинама изазивају страх у државама на Балкану, али и широм Европе.
Став полиције у Црној Гори јесте да је најјачи ударац задат овим криминалним групама откривање Скај апликације. Та сазнања доводе до процесуирања већег броја лица, кидања њихових веза и откривања њихових чланова и веза у државним органима.
ПОЉУБАЦ СМРТИ! Бојовић започео, Беливукови кољачи користе - ево шта тачно значи
"ОЋУ БРАТЕ, НЕ БРИНИ, МНОГО НАШИХ СТРАДА" Испливале Вукотићеве поруке - ОН је комуницирао са убијеним Дедовићем, откривао све
ЦРНА ГОРА ТРАЖИ ИЗРУЧЕЊЕ КАВЧАНА: Вуковићеве убице на оптужници и за ЊЕГОВО убиство
Црногорска полиција је потврдила и да је дошло до промена на местима вођа ових организација, што због потерница, што због убистава, па су позиције преузете од стране других високопозиционираних припадника.
Кокаин из Јужне Америке, трава иза Албаније
Од 2019. до 1. септембра 2022, како тврди Управа полиције Црне Горе, против 179 лица поднето је 328 кривичних пријава, од тога 124 лица су у евиденцијама регистрована као чланови ових криминалних група.
Ухапшена су, како тврде, 62 лица која се у евиденцијама полиције воде као чланови криминалних група, а у затворима у Црној Гори и иностранству налазе се 34 лица.
Како је саопштено, тренутно постоји 36 међународних потерница које је издао Интерпол Подгорица које се односе на чланове или лица која се доводе у везу са припадницима ове две организације.
Црногорска полиција тврди да је током 2022. године лоцирано и лишено слободе осам чланова ове две организације уз помоћ сарадње са иностраним службама.
Доминантна активност је кријумчарење кокаина рутом Јужна Америка – Европа. Важан сегмент је и кријумчарење марихуане из Албаније у земље Европске уније.
Како тврди полиција Црне Горе, ове две организације не спадају у главне дистрибутере кокаина у свету и Европи, али за ово подручје представљају највећу претњу.
Расветљено 27 од 50 убистава
Према тврдњама црногорске полиције, у међусобним обрачунима припадника ове две групе, током последњих осам година на територији Црне Горе извршено је 50 убистава, од чега је расветљено 27.
Убиства припадника ових кланова у Србији, Босни и Херцеговини, Аустрији, Немачкој, Шпанији, Грчкој и Јужној Америци доводе до још већег броја.
И једна и друга организација константно су активне када је у питању врбовање нових чланова.
Поморце укључују у послове кријумчарења наркотика морским путем, а увек траже и курире који возилима кријумчаре наркотике кроз земље Европске уније. Та лица су обично без досијеа и пореклом су са Балкана. Ипак, у највећој мери нове припаднике регрутују по затворима.
Раскол два клана и њихове вође
Вишегодишњи сукоб однео је велики број жртава, а нестанак товара кокаина из Шпаније, а затим и стравично убиство, означили су сам почетак крвавог рата два клана из Котора. У граду Валенсији је крајем 2014. нестало 300 килограма кокаина из једног стана, а црногорски криминалци су управо Горан Радомана означили као одговорног за нестанак. Неколико месеци касније, тачније фебруара 2015. године, убијен је Радоман у Београду и практично његова ликвидација означила је почетак сукоба.
Јован Вукотић, заједно са Игором Дедовићем који је ликвидиран 2019. године у Атини, означен је као вођа шкаљарске криминалне групе. Радоман је био близак овој групи. Са друге стране, на челу кавачког клана нашли су се Слободан Кашћелан и Радоје Звицер, а водеће позиције у руковођењу добили су и Црногорци Игор Божовић и Милош Радоњић.
Оно што је извесно јесте да је управо ликвидација Радомана покренула низ мафијашких убистава, чији се крај ни данас не назире. Процене су да је више од 50 особа страдало у сукобима ова два клана, а у рату су страдале и невине жртве.
Према досадашњим подацима, 2020. година била је међу најкрвавијима за шкаљарски клан јер су изгубили неколико високопозиционираних чланова, међу којима су између осталог и Игор Дедовић и Стеван Стаматовић, који су ликвидирани у Атини, али и Алан Кожар и Дамир Хаџић, који су убијени на Крфу.
Шкаљарци су покушали да узврате убиством Радоја Звицера у Кијеву, али се тај атентат завршио неуспешно. Звицер је након покушаја убиства пребачен у родну Црну Гору, међутим, након пада криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића, изгубио му се траг и тренутно је у бекству.