Рат са клијентима: Банке НЕЋЕ ОДУСТАТИ од наплате обраде кредита!
Поручују из Удружења банака Србије
Потпуно је оправдано што банке наплаћују трошак обраде кредита и од тога неће одустати, поручио је генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.
Прочитајте и:
- У пословној политици банака ништа се неће мењати, јер право наплате трошка обраде кредита проистиче уз уговора које банке потписују са клијентима, а ти уговори се заснивају на Закону о банкама, Закону о заштити корисника банкарских услуга, ставу Народне банке Србије, која је и регулатор и супервизор - рекао је Дугалић на конференцији за медије.
Напомињући да НБС до сада није казнила ниједну банку зато што је наплаћивала трошак обраде кредита, он је истакао да и директива ЕУ апсолутно потврђује право наплате тог трошка.
Када је реч о неуједначеним судским пресудама, Дугалић наводи да је занимљиво то што се у свим пресудама које су донате у корист банке суд позива на уговор, законе, на праксу ЕУ, док се у оним другим суд позива на члан 1065 Закона о облигационим односима, који, како каже, управо упућује на уговор и не бави се кредитима банака.
- Позивање на тај закон је беспредметно, ту се не помиње хипотека, не помиње се осигурање кредита, не помиње се извештај Кредитног бироа - рекао је Дугалић, запитавши да ли то значи да све што није у том члану не може ни да се примени.
Банке ће, према његовим речима, наставити да се понашају у складу са законима и досадашњом праксом.
- Не постоји ниједан закон који обавезује банку да објашњава структуру трошкова обраде кредита, али има обавезу да клијенту објасни шта плаћа, и само то што пише у уговору банка може да наплати - навео је председник УБС.
Британска компанија покреће нови ПОГОН у Руми: Отвара се 200 НОВИХ радних места
Поводом недавне изјаве председника Врховног касационог суда (ВКС) Драгомира Милојевића да би нижестепени судови требало да поштују одлуку овог суда да накнада за обраду кредита не би требало да буде елемент уговора о кредиту, рекао је да се нигде на сајту ВКС не наводи да је суд заузео тај став.
- Уместо тога у јавности се појавило нешто што је или разговор или интервју пресдедника ВКС о овој правној ствари, а ми нисмо разумели да ли је то разговор са грађанином Драгомиром Милојевићем или је став председника тог суда који говори о правној ствари која је у току. То је онда врло деликатно - додао је Дугалић.
УБС је, како каже, преко прес клипинга дошао до тога да ова одлука ВКС није правнообавезујућа и не представља став тог суда.
- Пустили смо ово као став. Судије су слободне у свом уверењу у сваком конкретном предмету, а уговори могу да се разликују - речи су председника суда, које је цитирао Дугалић, поставивши питање да ли је сада јасна позиција суда.