Рекордан раст златних резерви: Централне банке откриле изненађујуће податке - ево која земља има највеће светске резерве злата
Крајем септмебра 2024. девизна актива светских централних банака износила је 14,3 билиона долара, у поређењу с 12,9 билиона долара годину дана раније.
Кина, Швајцарска и Индија су на врху по расту златних резерви, показују подаци централних банака.
Апсолутни лидер је Кина, која је своју златно-девизну активу повећала за 263,3 милијарде долара. На другом месту је Швајцарска са повећањем резерви за 131,9 милијарди, а трећа Индија са 118,1 милијардом долара.
Прошле године резерве Немачке порасле су за 67,2 милијарде долара, Француске за 66,1 милијарду долара, а Русије за 64,7 милијарди долара.
У првих десет су још Сингапур с порастом од 52,4 милијарде долара, Пољска с 38,8 милијарди долара и Бразил с 31,7 милијарди долара.
Других двадесет регулатора, укључујући централне банке Турске, Јапана и Мексика, повећало је своју имовину за 10 до 30 милијарди долара, док је преосталих 70 забежило повећање до 10 милијарди долара.
Истовремено, сваки десети финансијски регулатор бележи смањење резерви. Највише су смањене у Бангладешу – за две милијарде долара, у Доминиканској Републици за 1,4 милијарде долара и у Украјини за 820 милиона долара.
Девизна актива смањена је у Парагвају, Естонији, Кувајту, Грузији, Јерменији, Уганди и Бахамима.
Што се тиче количине девизних резерви, Кина је задржала своје дугогодишње светско вођство – на крају септембра 2024. њена имовина износила је 3,57 трилиона долара. Јапан је заузео друго место с 1,25 трилиона. На трећем месту је Швајцарска са имовином од 950 милијарди долара.
Четврто место заузела је Индија која је акумулирала имовину вредну 706 милијарди долара, а на петом је Русија са 634 милијарде долара, преноси Инвеститор.
Истраживање је спроведено на основу информација националних централних банака стотину светских економија које су крајем децембра 2024. објавиле податке за септембар.
Извор: БизЛифе