МА КАКАВ ТИКТОК: Путин заједно са ћерком ствара нову платформу, најсавременија апликација ускоро долази
Русија већ дуже време ради на томе да направи свој интернет и изолује се од светске мреже.
Водећи руски медијски холдинг, којег контролише државни енергетски гигант Газпром, покренуће апликацију сличну друштвеној мрежи за размену видео записа "ТикТок", рекао је у среду извршни директор те групе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/24/shutterstock_1729253182_1.jpg?itok=Q-bpH-Lg)
Ма какве пирамиде, ОТКРИВЕНА НАЈБОЉА СТВАР у историји: Пронађене чоколаде старе 120 година, изгледају савршено
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/11/boris_dzonson.jpg?itok=sQL7vde-)
КРАТКО И ЈАСНО: Борис Џонсон се огласио на друштвеним мрежама, слика говори хиљаду речи (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/10/14/profimedia-0327545694.jpg?itok=qK5RDT56)
ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ ЕУ НАКОН ИСТОРИЈСКОГ СПОРАЗУМА: Прешли смо дуг и кривудав пут, следи потврда оба парламента
Пословни дневник Комерсант цитирао је извршног директора Газпром-Медиа Александра Жарова који је рекао да је холдинг купио сервис под називом "Ya Молодетс" (Ја сам сјајан).
Жаров је рекао да је апликација развијена уз подршку фондације Innopraktika, организације коју води Катерина Тихонова - једна од наводних ћерки председника Владимира Путина.
Газпром-Медиа ће "користити софтвер пројекта да би убрзао стварање нове видео услуге за руске блогере", рекао је Жаров и додао да ће она бити покренута у року од две године.
Апликација ће подржати дељење кратких вертикалних видео записа, слично кинеској друштвеној мрежи "ТикТок", пише "Москов тајмс".
Жаров је преузео контролу над холдингом Газпром-Медиа почетком ове године након што је напустио место шефа руског надзорног тела Роскомнадзора који је стајао иза неуспелог блокирања сервиса за размену порука Телеграм.
Газпром-Медиа је једна од највећих руских медијских организација која поседује неке од њених најгледанијих телевизијских канала и низ радио станица.
Руске власти све више раде на томе да одврате младе Русе од коришћења популарних медија као што су Јутјуб и Тикток, како би могле да их контролишу.
Раније овог месеца Жаров је најавио да ће Газпром-Медиа у наредне две године покренути две веб странице сличне Јутјубу, од којих ће једна бити побољшана верзија услуге стриминга Рутјуб (Рутубе) - платформе намењене руским говорницима коју је Газпром-Медиа стекао 2008. године.
У среду је Жаров рекао да је холдинг радио "око годину дана на модернизацији" Рутјуба.
Последњих година Јутјуб је постао све популарнија платформа за младе Русе, а неки од најгледанијих канала бележе десетине милиона прегледа.
Такође је постао извор независних вести и алтернатива главним телевизијским каналима који су углавном под државном контролом.
Треба истаћи да је међу гледанијима на Јутјубу и канал иза којег стоји Алексеј Наваљни, главни критичар Кремља.
Власти континуирано појачавају напоре да појачају контролу над руским сегментом интернета под изговором борбе против екстремизма на мрежи.
Раније у среду доњи дом парламента усвојио је закон који ће омогућити блокирање интернет платформи, укључујући Јутјуб, ако буду проглашени кривима за "цензуру" и "дискриминацију".
Русија иначе већ дуже време ради на томе да направи свој интернет и изолује се од светске мреже.
Прошле године је у Русији на снагу ступио контроверзан закон о стварању инфраструктуре за "суверени" интернет, што је Москва представила као нужно за одбрану против спољних хакерских напада. Руске власти су овим законом осигурале правне могућности гашења интернета у тој земљи.