НАША ЗЕМЉА СЕ ПРИПРЕМИЛА ЗА КУПОВИНУ ДОДАТНИХ КОЛИЧИНА ЕНЕРГЕНТА: Санкције ЕУ на увоз нафте из Русије неће угрозити Србију?
Не очекујем да цене горива на тржишту Србије значајније порасту, јер су нафтни деривати протекле недеље већ поскупели реагујући на најаву шестог пакета санкција, каже Љубинко Савић из ПКС
Шести пакет санкција ЕУ према Русији, којим се забрањује допрема руске сирове нафте Јадранским нафтоводом из Хрватске до рафинерије у Панчеву, неће значајно утицати на поскупљење горива у Србији, а НИС ће руску нафту заменити нафтом другог порекла, кажу домаћи стручњаци за енергетику.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/09/nafta.jpg?itok=xkBwQzWQ)
ЦЕНЕ НАФТЕ У ПАДУ: Барел "црног злата" 120 долара, тржиште криптовалута у "зеленом"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/20/pjimage217.jpg?itok=CB8JlXmJ)
ДА ЛИ ЋЕ НОВИ ПАКЕТ САНКЦИЈА РУСИЈИ УТИЦАТИ НА СРБИЈУ? Могућа забрана пребацивања нафте из Омишља
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/06/03/collage_maker-03-jun-2022-07.09-pm.jpg?itok=AzVCrVer)
ПЛАТА ОД 1.000 ДО 1.500 ЕВРА! Ово занимање је дефицитарно у Србији, зашто млади неће да раде?
Како наводе, Србија већ неко време додатно попуњава своје резерве нафте по повољнијим ценама од берзанских.
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић каже за Информер да Србија не би требало да има већих проблема због шестог пакета санкција ЕУ Русији.
- Србија сигурно неће бити изузета од санкција, као што је то био случај са гасом, али ми имамо период од шест месеци да се реализују сви постојећи уговори и набавке сирове нафте. За деривате нафте овај транзициони период је пуних осам месеци... Притом, НИС је и раније набављао нафту која није само руска. Држава тренутно ради на обезбеђивању обавезних резерви, и то за минимум 90 дана, што је више него што кажу сви наши закони. Наш циљ јесте да се обезбедимо и да имамо више, па набављамо и деривате и нафту додатно - објашњава Михајловићева.
Нема поскупљења
Ако одузмемо домаћу производњу која покрива око 25 одсто нашег тржишта, Србија из Русије набавља око 15 одсто нафте. Од укупне количине нафте коју Србија увози годишње, највише, око 45 одсто, стиже из Ирака, десет из Казахстана и око пет одсто из Норвешке. Све то стиже преко Јадранског нафтовода, са којим Србија има уговор за 3,2 милиона тона нафте до краја децембра ове године.
И саветник за енергетику у Привредној комори Србије Љубинко Савић каже да Србија има врло добре резерве нафте и да не би требало да буде већих проблема на тржишту нафтних деривата.
- Олакшавајућа околност јесте и то што НИС око 25 одсто потребних количина сирове нафте производи из домаћих налазишта у Војводини. Не очекујем да цене горива на тржишту Србије значајније порасту јер су нафтни деривати протекле недеље већ поскупели реагујући на најаву шестог пакета санкција ЕУ према Русији - каже Савић и додаје:
- Једна од могућности је да Србија набави бар део руске нафте нафтоводом Дружба, који се код Сиска у Хрватској укључује у Јанаф, али питање је какве су могућности за закуп тих капацитета. Преостаје нам још могућност да се нафта купује на берзи, међутим, не руска, али и ту можемо добро проћи ако се нафта миксује. Наиме, све више светских трговаца нафтом ради на прикривању порекла руске нафте како би одржали њен проток. Руска нафта сад се све чешће меша са нафтом из других земаља како би се створила мешавина, која у себи има 49,99 одсто нафте из Русије и 50,01 одсто из друге земље. Технички гледано, та нафта више није руског порекла и може се куповати слободно и преносити нафтоводом.
Нафте неће бити мање
Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије уверава грађане да санкције неће смањити количине нафте у Србији.
- Нафте неће бити мање, равнотежа између понуде и тражње биће отприлике иста, једино што нафта за овај регион мора да заврши негде другде, док ће нафта из неког другог региона да дође до Европе. Због тога ће највеће трошкове имати Европа - наглашава Мићовић.
Имамо други избор
С њим се слаже и стручњак за енергетику Милош Здравковић.
- Јанаф је инфраструктура која је наслеђена још из СФРЈ, пројектован тако да један крак иде ка рафинерији у Ријеци, други ка Сиску, а један ка Новом Саду и Панчеву. У прошлости, ми смо углавном увозили ирачку и казахстанску нафту, што би у овом тренутку могла да буде алтернатива - каже он и додаје:
- Видећемо у наредних шест месеци шта ће се конкретно десити, али не очекујем никакве велика застоје и проблеме. Ми имамо уговор са Јанафом, само је питање чија ће нафта стизати. Уместо руске може да дође и ирачка и либијска нафта.
Одакле Србија набавља нафту
- 45 одсто - Ирак
- 25 одсто - домаћа производња
- 15 одсто - Русија
- 10 одсто - Казахстан
- 5 одсто - Норвешка