САД одобриле изградњу огромног новог рудника литијума и бора
САД су одобриле изградњу огромног новог рудника литијума у Невади и прошириле пореске олакшице неким рударским компанијама као део стратегије за сузбијање кинеске доминације над ланцима снабдевања критичним минералима.
Процена је да у југозападном Арканзасу постоје резерве литијума довољно да се девет пута задовољи светска тражња за литијумом за аутомобилске батерије процењена за 2030. годину.
Аустралијски произвођач Ионер је, како преноси "Фајненшел тајмс" (ФТ), у четвртак саопштио да је добио федералну дозволу за рудник литијума и бора Риолит Риџ, пројекат који би могао да произведе довољно литијума за погон око 370.000 електричних возила годишње. Сребрно-бели метал је главни састојак у производњи пуњивих батерија и кључан је за будућност индустрије електричних аутомобила.
Отварање рудника 2028. године
Дозвола за рад Рилолит Риџу је прво одобрење за рудник литијума који је издала администрација Џоа Бајдена, која је понудила Ионеру зајам од 700 милиона долара за помоћ у изградњи пројекта који би 2028, када се заврши четвороструко повећао производњу литијума у САД.
Од 2002. године отворена су само три америчка рудника за критичне минерале, од којих се ниједан не налази на јавном земљишту.
Деонице Ионеера су порасле за 15 посто на берзи у Њујорку након што је објављено да је одобрено отварање рудника.
Западне компаније имају врло оштру конкуренцију у кинеским када је у питању производња и прерада критичних минерала због виших трошкова, строжије законске регулативе и кашњења због појединих правних проблема, преноси Biznisinfo.ba.
Тиемов цвет хељде
Ионеров пројекат наишао је на велико противљење удружења за заштиту природе, која су упозоравала да би могао довести до изумирања угрожене врсте цвећа. Америчка регулаторна тела надлежна за издавање дозвола саопштила су да су радила са компанијом на измени пројекта и развоју плана заштите за Тиемов цвет хељде, што је омогућило да се после шестогодишње провере, настави пројекат отварања рудника.
Бернард Роу, генерални директор компаније Ионер, рекао је да ће њихов рудник у Невади помоћи да се прекине ослањање америчких купаца на кинеске компаније, које контролишу више од две трећине глобалних капацитета за прераду литијума.
- Имамо једно од највећих налазишта литијума и бора на света... У основи је рудник спреман за изградњу - рекао је он.
Девет пута веће резерве од светских потреба
ФТ истиче да је у покушају да покрене изградњу рудника и прераде Вашингтон у четвртак објавио нове смернице које омогућавају произвођачима да траже пореске олакшице за трошкове рударења и вађења критичних минерала.
Сједињеним Америчким Државама, како наводе, не недостаје литијума. Амерички геолошки завод саопштио је да је пронашао између пет и 19 милиона тона резерви литијума које се налазе испод југозападног Арканзаса. То је, према проценама стручњака, потенцијално довољно да се девет пута задовољи пројектована светска потражња за литијумом за аутомобилске батерије процењена за 2030. годину.
Извор: Србија Danas/biznisinfo.ba