Седам ПРОВЕРЕНО поузданих савета за УСПЕШНО учење нових вештина
Свако може да запамти нешто када хоће
Без обзира на године и образовање, свако може да запамти и научи све што пожели ако, користећи своје интелектуалне способности, учи на свој јединствен начин, открије и примени свој стил учења. За примену било које стратегије за учење и за савладавање обавеза неопходно је да будете мотивисани. То је најважнији фактор успеха у школи или на универзитету.
Савети стручњака: Ево како да изаберете банку према вашим потребама
Сви трпе, а неко злоупотребљава: Држава улази у обрачун са забушантима
Следећи важан фактор је то како планирате време и односите се према планираним обавезама. Врло је битно и како се односите према стресу, на који начин се концентришете, хватате белешке на предавањима, колико брзо читате и усвајате градиво и сл.
Представљамо вам 7 (проверено) поузданих савета за успешно учење нових вештина.
1. Поставите јасне циљеве
Размислите који су ваши циљеви и шта треба да урадите како бисте их испунили? Шта вам је потребно како бисте дошли до свог циља? Разделите свој циљ на мање активности (кораке) и савлађујте један по један.
2. Обезбедите оптималне услове за учење
Одаберите просторију у којој ће вам бити пријатно да учите и време када најбоље упијате информације. Уколико волите да учите уз музику, изаберите ону која вам прија, а не ремети вам концентрацију док учите.
3. Размислите о "учењу на даљину"
Ако похађате неку школу или факултет, размислите о опцији учења на даљину – путем интернета. Online учење је флексибилно и пружа вам слободу да сами организујете када ћете и где учити, као и да сами организујете када ћете радити задатке или тестове.
Користите различите ресурсе при учењу – текстове, PDF материјале, видео-туторијале, тестове, задатке, квизове, линкове ка web страницама, YouTube туторијале итд. На овај начин ћете учити брзо и лако користећи у потпуности све предности модерног приступа учењу.
4. Испланирајте учење
Истраживања показују да је учење у интервалима ефикасније од дуготрајног учења, без пауза. Сваког дана одвојте време које ћете посветити учењу; приметићете да вам иде све лакше и лакше, јер се формира радна навика која поспешује памћење градива.
5. Крените од лакшег градива
Уколико нисте одавно учили, можете осећати отпор према поновном учењу. Тада је најбоље да почнете са лакшим градивом или лекцијама које су вам интересантније. Успешним савладавањем градива добијаћете на самопоуздању, па ће и мотивација бити на вишем нивоу.
6. Када морате да учите напамет, примените ову стратегију
Када постоји доста градива које треба научити напамет, добро би било да се то градиво распореди, а не да учи све одједном. Чак је и учење напамет лакше уколико се градиво разуме. Теже или мање интересантније предмете треба учити на почетку, онда када смо највише одморни и свежи, управо због тога што смо склони да их избегавамо.
7. Изолујте се од свега што скреће пажњу
Обезбедите себи средину без ометања – затворите остале web странице (Фејсбук, Инстаграм, YouTube...) и фокусирајте се на учење и градиво. Игнорисање друштвених мрежа током учења представља, такође, важан изазов. Ако је неопходно, искључите телефон!
Правилан приступ учењу донеће вам успешну каријеру
Уколико на прави начин приступите усвајању нових знања и вештина, можете рачунати и на међународне дипломе и сертификате. Тако ћете крунисати своје знање и отворити себи врата многих успешних компанија. За то су потребни не само амбиција и воља за учењем већ и одабир занимања које вас заиста интересује. Избор је на вама.